WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

Andrzejki -  kiedy wypadają i skąd się wzięły?

 

Andrzejki prawdopodobnie mają swój początek już w starożytnej Grecji. Andrzej  w języku greckim to Andress, co w tłumaczeniu oznacza mężczyznę, męża, natomiast sama postać uznawana jest za patrona wróżb. Możliwe, że Andrzejki wywodzą się również z celtyckich i starogermańskich wierzeń.

Andrzejki co roku przypadają tego samego dnia, a właściwie tej samej nocy - z 29 na 30 listopada. Wynika to z faktu, że właśnie wtedy wróżby mają najsilniejszą moc.

Wróżby andrzejkowe są świetną okazją, aby poznać swoją przyszłość i dowiedzieć się, czy mamy szansę na wielką miłość w kolejnym roku. Oczywiście wszystko z przymrużeniem oka. Przedstawiamy Wam propozycje na najciekawsze wróżby andrzejkowe.

Najbardziej powszechne wróżby andrzejkowe:

 

LANIE WOSKU

Standardową wróżbą jest lanie wosku. Co ciekawe jednak, najlepiej wykorzystać do tego stary klucz, należący do babci, a jeszcze lepiej użyć klucza od drzwi kościoła. Kształt wylanego wosku miał zdradzać cechy przyszłego męża np. kształt góry- skały mówił o jego gwałtowności, a kształt psa lub kota, że będzie dobrym przyjacielem.

DWIE POŁÓWKI ORZECHA
Przetnij orzechy włoskie na pół. Następnie do jednej drewnianej „łódeczki” wkłada się karteczkę ze swoim imieniem, a do drugiej z imieniem potencjalnego partnera. Następnie skorupki wkłada się do miski z wodą. Jeśli zbliżają się do siebie, oznacza to, że związek tych dwóch osób ma rację bytu. Jeśli się oddalają – cóż, to nie to.

JABŁKO
Wróżenie ze skórki jabłka – panna obiera jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa; następnie rzuca ją za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka będzie pierwszą literą imienia jej narzeczonego.

WŁOS
Na własnym włosie odmierz palcami kolejne litery alfabetu. Jeśli włos jest długi, trzeba powtórzyć liczenie aż do skutku. Litera która wypadnie na końcu włosa to inicjał imienia lub nazwiska przyszłego partnera.

MARZENIA NA WODZIE

Każdy uczestnik zabawny zapisuje na karteczce swoje marzenie. Następnie na raz wrzucają je do miski z wodą. Spełni się to marzenie, które wypłynie na powierzchnię jako pierwsze.

KTÓRY OWOC?

Na stole należy położyć śliwkę, jabłko i cytrynę. Następnie druga osoba losuje dla zainteresowanej osoby jeden owoc, który przepowie miłosną przyszłość. Śliwka oznacza brak miłości przez następny rok. Jabłko zwiastuje szczęśliwą miłość z wzajemnością. Cytryna mówi o pojawieniu się miłości, ale zakończonej porażką.

PŁONĄCE KŁĘBUSZKI

Oderwane od kądzieli i skręcone niewielkie kłębuszki symbolizujące dziewczynę i miłego jej sercu chłopca układano w kilkucentymetrowej odległości od siebie i równocześnie podpalano. Jeśli uleciały w górę i łącząc się płonęły razem, był to znak dozgonnej miłości. Jeśli jednak ulecą lub opadną w strony przeciwne i płomienie nie spotkają się, to znak, że nic z tego nie będzie. Dziś kądziel zastępuje się wełną.

DWIE ZAPAŁKI

Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli zapałki będą palić się “ku sobie", życzenie się spełni w ciągu roku, a jeśli nie -będziesz musiała dłużej poczekać na jego realizację.

IMIONA
Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn.

BUTY W KOLEJCE

Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta, której but pierwszy dotarł do progu, miała jako pierwsza wyjść za mąż.

GAŁĄZKA WIŚNI

Panny mogą zerwać gałązkę wiśni i wstawić do wazonu z wodą. Rychłe wesele będzie zwiastować, jeśli gałązka zakwitnie w Boże Narodzenie.

 

PIES I KIEŁBASA

Do wielu wróżb wykorzystywano nawet zwierzęta, najczęściej psy. Co ważne właścicielka psa nie mogła brać udziału we wróżbie (ponieważ była osobą, której pies po prostu słucha najbardziej). Dwanaście panien, stojąc w kręgu, trzymały w dłoniach kawałki kiełbasy bądź placuszki posmarowane tłuszczem. Tej pierwszej zwiastowano zamążpójście, do której pies podszedł po smakołyki. Jeśli pies zjadł rarytas na miejscu, panna jeszcze rok musiała poczekać. Natomiast jeśli wyniósł z domu, oznaczało to ślub jeszcze w tym samym roku. Zdarzało się, że do izby wpuszczano gąsiora z zasłoniętą głową. Którą pannę pierwszą uszczypnął, tej pierwszej zwiastowano zamążpójście.

WRÓŻENIE Z KART

Kolejną nieodłącznym elementem wieczoru wróżby jest (i było) wróżenie z kart. As kier oznacza spokojny i ciepły dom. As karo zapowiada dobrą wiadomość w sprawach miłości. As trefl mówi, że można spodziewać się niespodzianki w miłości. As pik zapowiada partnera władczego i solidnego.

ZNACZENIE SNÓW

Znaczenie mogą mieć również sny. Jeżeli w andrzejkową noc przyśni się coś dobrego, może to oznaczać powodzenie, szczęście. Niegdyś w sprowadzaniu dobrych snów pomagał pewien rytuał. Dawni mistrzowie magii zalecali, by przed snem spalić palmy wielkanocne i stanąć tak, by czuć dym. To miało sprawić, że w andrzejkową noc nadejdzie dobry sen.