Pedagog: Beata  Dróżdż

Godziny pracy pedagoga


 

Poniedziałek- 835 – 1335

Wtorek- 830-1430

Środa- 800-1400

Czwartek – 800- 1400

Piątek- 830-1330   

                                   

Zostań w domu - ruszyła nowa odsłona akcji Rzecznika. A może ktoś się nią zainteresuje....

https://zostajewdomu.docx


Wsparcia potrzebuje każdy z nas, poczytaj ...

https://pedagog_2020.docx

https://wskazowki.docx

Propozycje zabaw i ćwiczeń stymulujących rozwój dziecka

https://pozycje_cwiczen_i_zabaw.docx 

https://publikacja.docx METODY UCZENIA SIĘ I MNEMOTECHNIKI, KTÓRE WARTO STOSOWAĆ?

 a) Mapa myśli – popularna technika, opierająca się na kreatywnym notowaniu  i szukaniu powiązań i skojarzeń między danymi hasłami. 

 

b) Rymowanki, wierszyki, piosenki – popularna i przyjemna metoda zapamiętywania, opierająca się na zmyśle słuchu.

PIKTOGRAMY   są systemem znaków obrazkowych służących do łatwego zapamiętywania np. wierszy, zasad ortograficznych, dat, wzorów itp.

Np. wierszyk ortograficzny (zapamiętanie pisowni wyrazów z ż):

ŻALI  SIĘ  ŻABECZKA  RYBIE 

NA  ME  ŻYCIE  ŻURAW  DYBIE 

CÓŻ  SIĘ ŻALIĆ  KOLEŻANKO 

ON CIĘ  ZJE  NA  ŚNIADANKO.

 

 c) Powtarzanie – najprostszy sposób na zapamiętywanie; aby informacje na stałe pozostały w naszym umyśle, musimy przejść przez proces powtarzania – zaraz po zakończeniu nauki, po kilku godzinach, na drugi dzień, trzy dni później, tydzień później, dwa tygodnie później, miesiąc później, trzy miesiące później, pół roku później. Cykliczne odświeżanie informacji pozwoli je utrwalić.

d) Szybkie czytanie – usprawnia pracę mózgu, poprawia jego wydajność       oraz pozwala na przyswajanie wiadomości w szybkim tempie. 

e) Tworzenie historii – czyli szukanie skojarzeń pomiędzy przyswajaną wiedzą, a wiedzą, którą już posiadamy lub informacjami sformułowanymi  w bardziej przystępny dla nas sposób. 

f) Pałac pamięci – polega na uporządkowaniu w wyobrażonym pomieszczeniu informacji, które chcemy zapamiętać (np. w „szufladzie” przy oknie „znajdziemy” sposoby rozwiązywania równań, a w „szafie” w rogu – wiadomości na temat działań pisemnych). Kolejne informacje na inny lub ten sam temat (jeśli jest obszerny) umieszczamy w kolejnym „pokoju”. Duża liczba pomieszczeń stworzy docelowy pałac pamięci. 

g) Tworzenie akronimów – przydatny sposób do zapamiętywania dłuższych fraz i zwrotów lub sekwencji wyrazów, które nie tworzą żadnego zdania. 

Przykłady: 

Zwrot WOW tworzą pierwsze litery nazw trzech największych rzek w Polsce: Wisła, Odra, Warta. 

Imię ADEK ukrywa w sobie listę witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

h) Metoda pierwszych liter – tutaj z kolei tworzymy logiczne zdanie, w którym każdy wyraz zaczyna się na literę odpowiedniego kolejnego wyrazu, jaki chcemy zapamiętać.

Planety Układu Słonecznego zapamiętasz, ucząc się zdania: Moja Wiecznie Zapracowana Mama Jutro Sama Upiecze Nam Placek (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun).

Lecą Cegły, Dom Murują - pierwsze litery wyrazów w tym zdaniu reprezentują cyfry rzymskie: L - 50, C - 100, D - 500, M - 1000. 

i) Spacerowanie w myślach – wyobrażanie sobie wrażeń, jakie towarzyszyłyby w bezpośrednim kontakcie z danym zagadnienim, które chcemy zapamiętać. Ta technika pozwala zapamiętać bardziej skomplikowane tematy i rozwija wyobraźnię. 

Próbując zapamiętać na przykład tę oto listę zakupów: chleb, mleko, baterie, proszek do prania i pasta do zębów; możesz wyobrazić sobie mieszkanie, w którym przemieszczasz się z salonu do przedpokoju. I tak: siedząc na bardzo wygodnej, czerwonej kanapie w salonie zajadasz się chrupiącą kanapką (chleb) z intensywnie pachnącym serem, po czym sięgasz po wysoką szklankę śnieżnobiałego, cieplutkiego mleka stojącą na niskim żółtym stoliku. Wstając i przechodząc do przedpokoju  spoglądasz na ogromny zegar ścienny, który się zatrzymał, bo potrzebne są do niego nowe baterie. W korytarzu wkładając na siebie płaszcz zauważasz, że wymaga on prania w dobrym proszku do prania, gdyż jest umazany w pachnącej miętą  paście do zębów. 

j) Używanie słów do zapamiętywania cyfr i liczb – może być stosowana do przyswajania haseł i kodów (np. pin); polega na przypisaniu danej cyfrze    lub liczbie słowa, które składa się z tylu liter, ile definiuje liczba np. cyfra 6 może być określona słowem „brzuch”.

Kto(3) z(1) woli(4) i(1) myśli(5) zapragnie(9) Pi(2) spisać(6) cyfry(5), ten(3) zdoła(5). W zdaniu tym zaszyfrowane są kolejne cyfry liczby pi (3,1415926535). 

k)  Żonglowanie sprzyja mózgowi 

Żonglowanie uważamy za cyrkową sztuczkę. Tymczasem systematyczne trenowanie tej umiejętności rozwija mózg i zdolność koncentracji, poprawia koordynację, pozwala utrzymać właściwą postawę ciała. Warto spróbować !


DRODZY UCZNIOWIE!

W każdej szkole dochodzi do przemocy, jednak nie wszyscy wiemy, jakie zachowania należy uważać za przemoc.Przemoc to nie tylko uderzanie, szczypanie, bicie, czy popychanie.


Pamiętaj, że jesteś ofiarą przemocy także wtedy gdy:

 • jesteś przezywany
 • ktoś opowiada innym nieprawdziwe historie na Twój temat
 • jesteś ośmieszany przez swoich kolegów i koleżanki
 • ktoś niszczy lub zabiera Twoje rzeczy
 • ktoś kradnie Twoje pieniądze
 • w Internecie publikowane są obraźliwe informacje o Tobie
 • dostajesz obraźliwe sms-y lub telefony
 • nie chcesz iść do szkoły, bo boisz się spotkać swoich prześladowców

Sprawcy najczęściej dobrze wiedzą, w jaki sposób mogą cię zranić. Gdy chcą Ci sprawić przykrość, złośliwie komentują:

 • Twój wygląd: wagę, kolor włosów, sposób ubierania
 • to, że dobrze się uczysz
 • to, że uczysz się gorzej
 • to, że nie masz pieniędzy
 • Twoją popularność w szkole
 • jeśli masz inną religię
 • nosisz okulary lub aparat słuchowy
 • masz wadę wymowy lub dysleksję

 Pamiętaj - niezależnie od tego, czego dotyczy prześladowanie i dokuczanie, to nie Twoja wina. Nikt nie ma prawa stosować przemocy wobec innych osób.

Co możesz zrobić?

 Jeśli jesteś prześladowany, koniecznie powiedz o tym komuś. Możesz powiedzieć przyjacielowi, nauczycielowi albo rodzicom. Pamiętaj, że prześladowanie samo się nie skończy, jeśli nikomu o tym nie powiesz. Nie jest to łatwe. Możesz się wstydzić lub obawiać, że zmartwisz tym rodziców lub sprawisz im kłopot. Jeśli nie chcesz sam opowiedzieć o problemie poproś np. kolegę, koleżankę, rodzeństwo, babcię lub dziadka, aby pomogli Ci o wszystkim opowiedzieć rodzicom. Jeśli zamiast mówić o problemie wolisz o tym napisać - przygotuj list do rodziców i opisz jak się czujesz.

Pamiętaj, że w szkole zawsze jest Twój wychowawca lub inny nauczyciel, który powinien wiedzieć, jeśli dzieje się coś złego. Spróbuj znaleźć taki moment, kiedy będziesz mógł powiedzieć mu o tym tak, aby nikt nie zorientował się. Możesz np. zostać po lekcji prosząc o wyjaśnienie jakiegoś tematu. Jeśli masz większe zaufanie do innego nauczyciela lub pracownika szkoły (pedagog lub, pielęgniarka) - porozmawiaj z wybraną przez Ciebie osobą. Masz do tego prawo, aby poczuć się bezpiecznie.

Możesz wybrać także inną dorosłą osobę, której ufasz np. lekarza. Osoba taka powinna znaleźć odpowiedni sposób, aby skontaktować się ze szkołą i Twoimi rodzicami, by ci pomóc.

Jak sobie radzić z prześladowaniem?

Sprawcy przemocy najczęściej działają bez świadków i dlatego potrafią przez dłuższy czas unikać konsekwencji.

 • Podczas przerw staraj się przebywać w bezpiecznych miejscach w szkole, gdzie jest wiele innych osób. Sprawcy nie lubią świadków.
 • Jeśli pobiją Cię w szkole, natychmiast powiedz o tym nauczycielowi. Powiedz też rodzicom.
 • Nie staraj się im oddawać - możesz zostać pobity lub wpaść w kłopoty. Bicie to napaść.
 • W trudnej sytuacji zawsze proś o pomoc i wsparcie; nie obawiaj się wołać o pomoc do postronnych osób, mówiąc np. " oni mi grożą".
 • Jeśli spotkasz osoby, które prześladują Cię, staraj się przede wszystkim spokojnie opuścić to miejsce tak szybko, jak to jest możliwe.
 • W kontakcie ze sprawcami przemocy staraj się zachowywać pewnie i spokojnie, patrz im w oczy, bądź wyprostowany, unikaj gestów lub min, które mogłyby ich sprowokować.
 • Gdy ktoś zachowuje się wobec Ciebie w sposób, jakiego sobie nie życzysz, powiedz mu o tym jasno i wprost np. " Nie lubię, gdy to robisz. Chciałbym żebyś przestał".
 • Próbuj opierać się, gdy Ci grożą lub namawiają do czegoś, czego nie chcesz zrobić. Stosuj w tym celu technikę "zdartej płyty", powtarzając przez cały czas jedno zdanie np. "Nie, nie zrobię tego".
 • Gdy Ci dokuczają lub przezywają Cię, możesz reagować na to za pomocą jakiegoś zdania, które ma pokazać, że to Cię nie dotyka w sposób, w jaki by chcieli np. ""tak? no to co" lub " możesz tak uważać" czy " to możliwe".