Tutaj powinien być opis

NOC BIBLIOTEK

     Noc Bibliotek 2020 pod hasłem "Klimat na czytanie" ze względu na obostrzenia sanitarno – epidemiologiczne odbywała się w nieco innym wydaniu ( mniej uczestników, dezynfekcja, rękawiczki), ale z nie mniejszym zaangażowaniem uczestników.

   Nasza szkolna Noc Bibliotek  odbyła się w piątek 9 października w godz. 1700- 2000.  Tuż po godzinie 1700 i  krótkim  powitaniu przez organizatorów rozpoczęła się wieczorna przygoda z czytaniem. Wzięli w niej udział uczniowie należący do Szkolnego Koła Teatralnego, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali  przedstawienie  teatralne  pod tytułem:  „ Zamieszanie w krainie bajek”.  Ponieważ nie będą mogli go zaprezentować szerszej szkolnej publiczności spektakl sfilmowaliśmy i zamieściliśmy na szkolnej stronie internetowej. 

    W dalszej części spotkania  dwie uczennice z klasy IV; Paulinka i Kasia przeczytały  fragmenty swoich ulubionych książek. Były to: „ Magiczne drzewo” i „ Akademia Pana Kleksa”.  Wiele przyjemności sprawiło nam wszystkim wysłuchanie wierszy autorstwa uczniów klasy VI; Antosi, Michasi i Oskara o  ich ulubionych  zwierzakach – psach. Tematyka wierszy świetnie wpisała się w  motyw filmu „ Jakub, Mimi i gadające psy”, którego fragmenty obejrzeliśmy na zakończenie naszego spotkania. Pani Beata Wólczyńska opiekunka Szkolnego Koła Teatralnego przeczytała nam wszystkim   hymn akcji autorstwa Jacka Cygana „Klimat na czytanie”  i wiersz Doroty Masłowskiej z książki „Psikusy” .      

      Nie zabrakło oczywiście gier i zabaw czytelniczych takich jak: literowe kostki,  baśniowe pudełko,  łowienie tytułów książek i dopasowywanie do nich nazwisk autorów, czy magiczna skrzynia, gdzie uczniowie musieli skojarzyć wylosowany przedmiot z książką lub postacią literacką. Wielką atrakcją dla uczestników okazała się zabawa biblioteczna polegająca na rozwiązywaniu zagadek, wykonywaniu poleceń zawartych w instrukcji i w efekcie odszukaniu książki,  w której znajdowała się ukryta litera hasła. Na zakończenie  zadania uczestnicy musieli z odnalezionych liter ułożyć hasło „ Lubimy czytać”. Biorąc pod uwagę brak na co dzień wolnego dostępu do półek możliwość „ pobuszowania” między regałami okazała się fajną zabawą.    

   Poza ćwiczeniami  umysłu zapewniliśmy uczestnikom także ćwiczenia dla ciała takie jak:  zabawa z „ makaronami”,  jazda na jednej narcie, kółko i krzyżyk w wersji XL.

   Po wysiłku zarówno tym fizycznym jak i umysłowym wszyscy mogliśmy posilić się w kawiarence literackiej.

  Zorganizowaliśmy również akcję  „Podziel się książkami”, która w naszej bibliotece przyjęła nazwę „ Podaruj książkę swojej bibliotece”.  Jej efekty miło nas zaskoczyły i będziemy tę akcję kontynuować przez cały rok szkolny (otrzymaliśmy w darze od czytelników 61 książek).

    Przez cały wieczór uczestników nie opuszczał dobry humor o czym mogły przekonać się nasze panie dyrektorki, które odwiedziły miłośników nocnego czytania.

     Po godzinie 2000  nasze spotkanie dobiegło końca. Było jeszcze pamiątkowe zdjęcie i  drobne upominki dla uczestników.

 Do zobaczenia na następnej NOCY BIBIOTEK.

         Organizatorkami akcji w naszej szkole były panie: Beata wólczyńska- nauczycielka języka polskiego i opiekunka Szkolnego Koła Teatralnego i Anna Nowak – bibliotekarka.