biblioteka.jpg [100x110]              GODZINY  PRACY

         BIBLIOTEKI  SZKOLNEJ

 

DNI TYGODNIA

GODZINY PRACY

 BIBLIOTEKI

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE

ODBYWAJĄCE SIĘ 

W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

PONIEDZIAŁEK

745   -  1345

1355 – 1455

WTOREK

745   -  1345

---------------------------

ŚRODA

745   -  1345

---------------------------

CZWARTEK

745  -  1345

---------------------------

PIĄTEK

745  - 1345

1355 – 1455

 

Witam Was Drodzy Uczniowie w nowym roku szkolnym.

Zapraszam do biblioteki szkolnej gdzie zawsze coś ciekawego się dzieje oraz do zaglądania na naszą stronę internetową.

 

Serdecznie zapraszam

Anna Nowak

 INFORMACJA O PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

  W okresie nauki zdalnej biblioteka szkolna funkcjonuje bez zmian.  Można skorzystać z jej usług   z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.


  PROSZĘ PAŃSTWA, OTO MIŚ

25 listopada swoje święto obchodzi najsympatyczniejsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka - Pluszowy Miś. Od ponad stu lat towarzyszy dzieciom na całym świecie. Powstają o nim książki, opowiadania, wiersze i filmy. Dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, w 2002 r. ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia.

    Co roku tego dnia spotykaliśmy się w bibliotece szkolnej i świętowaliśmy   wspólnie urodziny pluszowego misia. Ten rok jest inny. Nie mogę zaprosić Was do biblioteki na gry, zabawy, czytanie książek i oglądanie filmów, których bohaterem jest pluszowy miś, ale mam inną propozycję.  Obejrzyjcie zamieszczoną poniżej prezentację , a potem porozwiązujcie „misiowe quizy”, do których link również znajdziecie poniżej.

Życzę udanej zabawy.

https://view.genial.ly/5fafb35072da7f14532df875/presentation-dzien-pluszowego-misia

https://samequizy.pl/tag/misie/

 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

 

    16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

    Każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę i wyznawaną religię. Różnimy się od siebie i to jest piękne. Dzięki różnemu podejściu do życia rozwinęła się cywilizacja. Inne doświadczenia, inne sposoby rozwiązywania problemów, inne ścieżki zdobywania wiedzy – bez tego nie ma rozwoju. Warto o tym pamiętać, gdy spotkamy kogoś o odmiennych poglądach. Nawet jeśli nie bardzo nam się podobają.  

 Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju... 

    W poniższym linku znajdziecie propozycje książek na temat tolerancji polecanych przez młodych czytelników, Waszych rówieśników, do przeczytania w wolnym czasie. 

https://czasdzieci.pl/ksiazki/tagi,tolerancja.html

Źródło: http://trojmiasta.pl/miedzynarodowy-dzien-tolerancji


PAŹDZIERNIK - MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH ZA NAMI

   Pomimo pandemii i ograniczeń z nią związanych udało nam się w październiku  zrealizować kilka fajnych przedsięwzięć. 

     Zaczęliśmy od NOCY BIBLIOTEK, z której relację mogliście już przeczytać  i obejrzeć na naszej stronie internetowej oraz pod adresem:

https://nocbibliotek.ceo.org.pl/biblioteka/biblioteka-publicznej-szkoly-podstawowej-w-policznie/#relacja.

A co robiliśmy jeszcze?

 • PIERWSZAKI CZYTELNIKAMI  -  Wizyta klas pierwszych w bibliotece. 

Podczas tej wizyty pierwszoklasiści zapoznali się z biblioteką szkolną: lokalem, zbiorami dla najmłodszych czytelników, zasadami wypożyczania książek. Dzieci bardzo chętnie rozwiązywały zagadki, opowiadały o swoich ulubionych książkach, wypożyczyły także swoje pierwsze książki z biblioteki szkolnej,  a na koniec otrzymały pamiątkowe zakładki do książek.

   

 •  SPOTKANIA Z TEATRZYKIEM KAMISHIBAI. 

Spotkania adresowane były do uczniów klas I-III. Każda klasa podczas  wizyty w bibliotece szkolnej wysłuchała specjalnie dla niej wybranego opowiadania. Były to między innymi: „Dlaczego zwierzęta mieszkają w bloku Maćka?”, „Żyrafa na rowerze”, „Szukając Marudka”, „Groszki”.  Potem był czas na rozmowy, wymianę uwag i opinii o wysłuchanym tekście. Uczniowie zawsze bardzo chętnie słuchają tekstów przedstawianych im w ten właśnie sposób i aktywnie uczestniczą w ich omawianiu.

           

 • WYLOSUJ SOBIE KSIĄŻKĘ DO WYPOŻYCZENIA.

To przedsięwzięcie miało na celu zwrócenie uwagi dzieci na znajdujące się w bibliotece szkolnej zbiory pochodzące z lat wcześniejszych. Uczniowie najchętniej wypożyczają  książki nowe, kolorowe o współczesnych bohaterach.  Natomiast w każdej bibliotece znajdują się także starsze zbiory. Wizualnie nie koniecznie atrakcyjne dla dzieci. Moim celem było pokazanie im książek, które czytali ich rodzice, a nawet dziadkowie, a które nadal mają atrakcyjną treść i tematykę.  Starannie wybrałam z księgozbioru zestawy tytułów książek dla poszczególnych klas.  Tytuły napisałam na karteczkach. Uczniowie podczas wizyty w bibliotece losowali  dla siebie książkę.  Wielu z nich  później opowiadało, że ich rodzice pamiętają te książki ze swojego dzieciństwa, niektórzy nawet  wypożyczali kolejne, dawno temu wydane pozycje.


            

 •  NIE OCENIAJ KSIĄŻKI PO OKŁADCE

W bibliotece został przygotowany specjalny regał, na którym  znalazły się książki obłożone w szary papier. Do każdej została przyklejona krótka notka na temat treści książki ( i oczywiście numer inwentarzowy), która miała pomóc uczniom w wyborze.  Opisy dla poszczególnych grup wiekowych różniły się kolorami. Pomysł bardzo się spodobał i po krótkim czasie trzeba było okładać w papier kolejne książki. Uczniowie, po wypożyczeniu książki bardzo różnie się zachowywali. Jedni zabierali zapakowaną książkę do domu, drudzy z niecierpliwością zdejmowali szare okładki, aby przekonać się  czy dobrze wybrali.

                     

 

 • W październiku rozpoczęliśmy także akcję mającą na celu promocję książki  i czytelnictwa poprzez prezentowanie krótkich  fragmentów  wybranych książek  w widocznych miejscach szkoły.  Jako pierwszy wybraliśmy cytat z książki B. Krupskiej pt. : „Szklany człowiek”.  Przygotowaliśmy  tablicę z cytatem i umieściliśmy ją na korytarzu.  Zainteresowanie było duże.  Nikt nie przeszedł obojętnie.  Wszyscy czytali. O to chodziło. Mamy już przygotowane kolejne fragmenty.

 • PODARUJ KSIĄŻKĘ SWOJEJ BIBLIOTECE.

To nasza cykliczna akcja, której efekty w tym roku mile nas zaskoczyły.  Nasz kuferek szybko się zapełniał. Tylko przez wrzesień i październik  otrzymaliśmy w darze od czytelników ponad 80 wartościowych pozycji książkowych.  Z całą pewnością będziemy tę akcję kontynuować przez cały rok szkolny. Wszystkim, którzy do tej pory podarowali nam książki serdecznie dziękujemy.

 

 • Trudno wyobrazić sobie Miesiąc Bibliotek Szkolnych bez konkursu. Tym razem zaproponowałam uczniom konkurs fotograficzny. Zadaniem uczestników było wykonanie zdjęcia, na którym za pomocą różnych rekwizytów, kostiumów i aranżacji  przedstawią  tytuł ulubionej książki, baśni, opowiadania lub wiersza.  Pomysł bardzo się spodobał. Uczniowie nadesłali bardzo fajne i pomysłowe fotografie. Nazwiska nagrodzonych oraz wykonane przez nich zdjęcia można zobaczyć na naszej stronie internetowej w zakładce BIBLIOTEKA.


WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

    Przedstawiam  wyniki konkursu fotograficznego organizowanego przez bibliotekę szkolną.

 Zadaniem uczestników było wykonanie zdjęcia, na którym za pomocą różnych rekwizytów, kostiumów  i aranżacji  przedstawią  tytuł ulubionej książki, baśni, opowiadania lub wiersza.  Pomysł bardzo się spodobał. Uczniowie nadesłali bardzo fajne i pomysłowe fotografie.

 Komisja konkursowa postanowiła przyznać nagrodę główną Ani Ogonowskiej. Dodatkowo Laureatami konkursu zostali:

- Ignacy Muniak,

- Matylda Dąbrowska,

- Iga Kowalczyk,

- Krystian Baran,

- Weronika Nicińska,

- Antonina Muniak,

- Amelia Cieślik,

- Wiktoria Gola

Na zwycięzców  czekają w bibliotece szkolnej nagrody i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

  Anna Ogonowska kl. Ib - 

                               Nela mała  Reporterka -  "NELA I SKARBY KARAIBÓW"

 Ignacy Muniak - przedszkole "Bob Budowniczy"

 Iga Kowalczyk kl.Ib"Mała Syrenka"

 Matylda Dąbrowska kl.Ib - "Jaś i Małgosia"

  Krystian Baran kl. IIa - "Kot w butach"

 Weronika Nicińska kl. V"Czerwony Kapturek"

  Antonina Muniak kl.VIa -

                                                            "Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa"

 Amelia Cieślik kl. VIb - "Małe ssaki domowe"

  Wiktoria Gola kl. VIb -

                     "Nela mała reporterka. Nela na kole podbiegunowym"

 

DRODZY  UCZNIOWIE!

 ZAPRASZAM WAS DO UDZIAŁU  W KONKURSIE!

ZADANIE KONKURSOWE:

 

 1. Wykonaj zdjęcie, na którym 

   za pomocą różnych przedmiotów 

i aranżacji przedstawisz tytuł ulubionej książki, baśni, opowiadania lub wiersza. 

2. Każdy uczestnik może wysłać 

tylko jedno zdjęcie, wykonane 

samodzielnie lub z pomocą 

rodzeństwa lub rodziców. 

Zdjęcie prześlij na adres 

mailowy:  annanowak@zpopoliczna.eu 

3. W mailu podaj swoje imię, 

nazwisko, klasę oraz autora 

i tytuł przedstawionej na zdjęciu książki lub baśni.  

4. Zdjęcie można wysyłać 

do 31 października 2020r. 

5. Wszyscy uczestnicy konkursu

otrzymają pamiątkowe drobiazgi a laureaci nagrody 

i pamiątkowe dyplomy. 

6 . Wszystkie zdjęcia będą 

zamieszczone na szkolnej stronie internetowej w zakładce BIBLIOTEKA.  

Zapraszam do zabawy. Życzę udanych zdjęć 

 i miłych chwil z książką.

 

Anna Nowak Po raz kolejny zapraszam wszystkich

 uczniów i nauczycieli

do włączenia się w ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo.

 W tym roku w naszej szkole ten dzień będziemy obchodzić

we wtorek 29 września.

Wzorem roku ubiegłego proponuję, aby tego dnia każdą lekcję rozpocząć od przeczytania krótkiego fragmentu wybranej książki

 ( służę pomocą  przy wyborach).

Klasa może czytać na kilku lekcjach kolejne fragmenty tej samej książki.

Czytać mogą nauczyciele lub oczywiście uczniowie.

Można również wykorzystać znajdujące się

 w bibliotece audiobooki.

 

 

ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

 

Biblioteka szkolna w okresie trwania pandemii COVID 19 będzie funkcjonowała na podstawie wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego,

Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz rekomendacji Biblioteki Narodowej.


1.Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły.

2. Do pomieszczeń biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie i pracownicy szkoły bez objawów chorobowych, których domownicy nie przebywają na kwarantannie lub izolacji.

2. Należy wyznaczyć strefy dostępne tylko dla pracownika biblioteki zapewniające zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.

4.  Przed wejściem do biblioteki czytelnicy mają obowiązek zdezynfekowania rąk.

5. Podczas pobytu w miejscach ogólnodostępnych biblioteki obowiązkowe jest dla użytkowników i bibliotekarza zakrywanie nosa i ust (nie obowiązuje w trakcie zajęć  odbywających się bibliotece).

6. Nauczyciel bibliotekarz określi liczbę osób mogących jednocześnie przebywać  w bibliotece.

7.Zaleca się, jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcję klamek, klawiatur (po każdym czytelniku), włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych; co najmniej raz dziennie.

8.Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce i blat, na którym leżały książki.

9.Przyjęte książki należy odłożyć na okres 2 dni do skrzyni, pudła lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy; kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne (książki, czasopisma, audiobooki).

10.Wolny dostęp do półek z księgozbiorem podręcznym jest możliwy tylko i wyłącznie  z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego w tym konieczność zakrywania ust i nosa, dezynfekcja rąk przez uczniów przed podejściem do regałów bibliotecznych.

 11.Jeżeli zostaną spełnione zasady reżimu sanitarnego nie trzeba poddawać książek  z wolnego dostępu kwarantannie, chyba że czytelnik będzie przejawiał objawy choroby.

Dodatkowe obostrzenia dla bibliotek w strefach żółtych i czerwonych

Biblioteki w obu strefach muszą:

 • rygorystycznie przestrzegać zakrywania ust i nosa przez bibliotekarzy i czytelników,
 • stosować środki do dezynfekcji rąk lub rękawiczki jednorazowe przed wejściem do biblioteki,
 • rygorystycznie przestrzegać zasady minimum 1,5 m dystansu społecznego we wszystkich przestrzeniach publicznych,
 • stale wietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza o niewielkiej powierzchni,
 • nie rekomenduje się dla bibliotek w strefie czerwonej prowadzenia czytelń oraz wolnego dostępu do księgozbioru, a jedynie wypożyczalni w zakresie zwrotów i wypożyczeń,
 • w  bibliotekach strefy czerwonej i żółtej nie rekomenduje się organizacji wydarzeń i spotkań innych niż w formie on-line.

                     

KSIĄŻKI NA WAKACJE

  

      Dla wielu z nas wakacje to czas, gdy w ciepłych promieniach słońca nadrabiamy zaległości lekturowe. Przez cały rok mamy wiele obowiązków. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych. Często czytamy rzeczy wartościowe, ale nie zawsze te, które sami wybralibyśmy z bibliotecznej lub księgarskiej półki.

       W podanym linku znajdziecie propozycje kilkunastu książek polecanych przez młodych czytelników, waszych rówieśników. do przeczytania w wakacje, ale nie tylko.

 https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,676925.html

  Kolejny link zawiera propozycje książek, które w prosty, często zabawny sposób opowiadają o bardzo poważnych i ważnych sprawach.

 http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/madre-ksiazki-wakacje/

 

ŻYCZĘ MIŁEJ LEKTURY ORAZ UDANYCH I  BEZPIECZNYCH WAKACJI!

 POZDRAWIAM SERDECZNIE

 ANNA NOWAK

Od 30 maja trwa XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”, po raz pierwszy zorganizowany w przestrzeni wirtualnej.

logojpg [400x300]

 

Gośćmi tegorocznego Tygodnia będą popularni autorzy i artyści, a także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze. Nie zabraknie poczytanek, pogadanek i konkursów!

Zapraszamy do śledzenia strony internetowej:

https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/program-xix-ogolnopolskiego-tygodnia-czytania-dzieciom/

Oraz naszej zakładki: Biblioteka szkolna źródłem informacji i inspiracji.

https://padlet.com/anowak406/BIBLIOTEKA

 Każdy dzień poświęcamy innemu zwierzęciu. Opowiadamy zarówno o naszych ukochanych domowych pupilach, jak i o dzikich gatunkach: wilkach, żubrach i niedźwiedziach.

Zapraszamy do śledzenia strony internetowej: calapolskaczytadzieciom.pl/xix-otcd. 

 

PROGRAM

30 maja (sb) – Dzień z Doktorem Dolittle

12.00 – Irena Koźmińska i Dorota Koman inaugurują XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom na fanpage’u Fundacji (dalej: FB) (ZOBACZ)
15.00 – FB – Edyta Jungowska opowiada o swojej fascynacji Doktorem Dolittle i czyta fragmenty książki pt. „Dr Dolittle i jego zwierzęta”, którą niedawno nagrała w formie audiobooka (ZOBACZ)

16.20 – Irena Koźmińska i Edyta Jungowska w programie TVP kulturalni.pl rozmawiają o działaniach Fundacji, Doktorze Dolittle i Tygodniu Czytania

18.00 – FB – o najbardziej znanym lekarzu zwierząt doktorze Dolittle opowiada Dorota Koman, znawczyni i miłośniczka
literatury dla dzieci i młodzieży (ZOBACZ)

31 maja (nd) – Dzień psa

12.00 – FB – Dorota Koman przedstawia swoje ulubione książki o psach, a Dorota Sumińska czyta fragment swojej książki „Skąd przyszedł pies i dokąd doszedł” (ZOBACZ)

15.00 – FB – Dorota Sumińska opowiada o historii i potrzebach psa (ZOBACZ)

18.00 – FB – Przemysław Dąbrowski czyta fragment książki „My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto”, której jest współautorem (ZOBACZ)

1 czerwca (pn) – Dzień ptaków

10.00 – FB – Specjalnie na Dzień Dziecka – spotkanie z dwoma miłośnikami ptaków: Panem Poetą, który w towarzystwie pacynek opowie o ptasich bohaterach swoich wierszy (ZOBACZ), oraz Marcinem Koziołem, współautorem serii książek o puchaczach (ZOBACZ)

14.00 – FB – Dorota Sumińska – kilka słów o ptakach (ZOBACZ)

18.00 – FB – Pan Poeta – Teatrzyk z pawiem – spektakl o zgubionym pawim ogonie (ZOBACZ)

2 czerwca (wt) – Dzień kota

10.00 – FB – Małgorzata Kur opowiada o bohaterskich kotach opisanych w książce „Kot na medal. Prawdziwe historie bohaterskich kotów” (ZOBACZ)

14.00 – FB – pogadanka Doroty Sumińskiej o kotach i ich potrzebach (ZOBACZ)

3 czerwca (śr) – Dzień z żubrem

9.30 – film Adama Wajraka o żubrach (ZOBACZ)

00 – 11.00 – poranne spotkanie z dr Tomaszem Samojlikiem; opowieści o żubrach puszczańskich, książkowych i komiksowych:
– Tomasz Samojlik na żywo
– nagranie o serii książek o Żubrze Pompiku
– nagranie o żubrzych komiksach oraz o wyginięciu i restytucji żubra

14.00 – FB – pogadanka Doroty Sumińskiej o żubrach (ZOBACZ)

15.00 – FB – Tomasz Samojlik o tym, czy jest bezpiecznie wchodzić żubrowi w paradę

18.00 – FB – Tomasz Samojlik czyta fragmenty „Żubra Pompika” i pokazuje, jak narysować żubra

4 czerwca (czw) –Dzień niedźwiedzia

10.00 – FB – spotkanie z Łukaszem Wierzbickim i niedźwiedziem Wojtkiem – bohaterem książki „Dziadek i niedźwiedź”

14.00 – FB – pogadanka Doroty Sumińskiej o niedźwiedziach dużych i małych

5 czerwca (pt) – Dzień z owadami

10.00 – FB – Opowieść o wyjątkowym Świerszczyku, który zamieszkał w redakcji i ukochał zapach papieru…

14.00 – FB – Dorota Sumińska w rozmowie o owadach oraz film stworzony przez Pana Poetę pt. „Życie w ulu”

18.00 – FB – Dorota Koman prezentuje książkę „Pszczoły” Piotra Sochy

6 czerwca (sb) – Dzień wilka

12.00 – FB – prof. Grzegorz Leszczyński opowie o wilku w literaturze dla dzieci i młodzieży

15.00 – FB – Adam Wajrak o wilkach w puszczy oraz w jego książce pt. „Wilki”

7 czerwca (nd) – Dzień konia

12.00 – FB – o koniach opowie Ula Kowalczuk, amazonka, właścicielka konia Tiszmena, autorka kompendium: „Koń jaki jest każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”

15.00 – FB – Dorota Sumińska o koniach i ich hodowli

18.00 – FB – Edyta Jungowska opowiada i czyta o koniach z książek: „Pippi Pończoszanka” oraz „Doktor Dolittle”

Program Tygodnia Czytania może ulec zmianom i uzupełnieniem. Zapraszamy do jego śledzenia!

ibbypng [100x100]  ZAWSZE JEST CZAS NA CZYTANIE KSIĄŻEK…

      A co warto przeczytać? Co roku na to pytanie odpowiada Polska Sekcja IBBY (International Board on Books for Young People). Jest to organizacja, która zajmuje się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej.

      Oto krótka lista książek, które warto przeczytać w 2020 roku.

      Kliknij w poniższy link. 

http://www.ibby.pl/?p=5926


ROK ŚW. JANA PAWŁA II

 

     Rok 2020 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II. 2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci, a 18 maja 100. rocznicę urodzin Papieża. W normalnych okolicznościach w większości szkół właśnie trwałyby przygotowania do obchodów, akademii lub apeli z tej okazji. W naszej szkolnej bibliotece z pewnością również byłaby specjalna wystawa i konkurs.

 

    Z uwagi na konieczność pracy zdalnej mam dla Was  dwie prezentacje:

 

 1. Jan Paweł II do młodzieży - prezentacja zawierające podstawowe informacje na temat papieża oraz cytaty kilku przesłań dla młodych ludzi
 2. Jan Paweł II - kalendarium - bardziej szczegółowy zapis życia

 

 Zachęcam do zapoznania się z prezentowanymi materiałami.

  Źródło: „Biblioteka w szkole”

https://papież.pdf

https://papież kalendarium.pdf


CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA KSIĄŻKI

  Zapraszam Was do obejrzenia bardzo fajnej prezentacji , w której znajdziecie informacje  między innymi o najmniejszej, największej, najgrubszej, najdłuższej książce świata i  wiele wiele innych ciekawostek o książce.

https://ciekawostki_ksiazkowe.pdf

 

 

       8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek . Z tej okazji zachęcam do  zapoznania się z prezentacją  multimedialną  „Warto czytać”.

https://warto_czytac.pdf


DRODZY CZYTELNICY

    Jeżeli  jakaś książka szczególnie Wam się spodobała i chcielibyście polecić ją innym czytelnikom to możecie to zrobić w następujący sposób:

 - UCZNIOWIE KLAS I-III

v  Narysuj najpiękniej jak potrafisz ilustrację do ulubionej książki lub zaprojektuj do niej swoją własną okładkę, zrób zdjęcie i wyślij na podany niżej adres e-mail – POPROŚ O POMOC RODZICÓW.  annanowak@zpopoliczna.eu

W mailu podaj swoje imię, nazwisko, klasę oraz autora i tytuł książki.

Pamiętaj o tym, aby zachować oryginalną pracę. Wykorzystamy ją po powrocie do szkoły.

- UCZNIOWIE KLAS IV-VIII

v  Napisz kilka zdań, dlaczego właśnie ta książka Ci się spodobała i dlaczego polecasz ją do przeczytania swoim koleżankom i kolegom. Jeśli masz ochotę możesz wykonać do niej ilustrację.

v  Możesz też wykonać fotografię w formie sleeveface wykorzystując okładkę swojej książki.

(Sleeveface – to fotografia, przedstawiająca osobę z zasłoniętą częścią twarzy lub ciała przez okładkę książki. Zdjęcia te przedstawiają kreatywne, czasem zabawne, zestawienia czytelników z przesłaniem okładki. Sprawiają, że powstaje złudzenie jedności osoby z graficznym motywem książki). 

            Pamiętaj. Liczy się pomysł i atrakcyjność. Ważna jest perspektywa i aranżacja tła,  dobór stroju, odpowiednia poza. Fotografia powinna stanowić spójną całość wszystkich przedstawionych elementów. Zdjęcia  nie mogą być efektem fotomontażu!!.Zdjęcia muszą być zapisane w formacie JPG. Jeśli potrzebujesz przykładów i inspiracji znajdziesz je z całą pewnością w Internecie. 

Swoją pracę prześlij na podany adres mailowy: annanowak@zpopoliczna.eu

W mailu podaj swoje imię, nazwisko klasę oraz autora i tytuł wykorzystanej do zdjęcia książki.

 Celem zaproponowanych aktywności jest popularyzacja książki i czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań i pasji uczniów, a także efektywne spędzanie czasu wolnego.

 

     Moje propozycje są oczywiście dla chętnych, ale mam nadzieją, że tacy się znajdą

 i wykonacie fantastyczne prace. Wszystkie zamieścimy na naszej  szkolnej stronie internetowej w zakładce BIBLIOTEKA, a najciekawsze nagrodzimy ( oczywiście po powrocie do szkoły).

 

NA WSZYSTKIE  PRACE CZEKAM DO  20.05.2020R.

 

Zapraszam do zabawy. Życzę Wam  spokoju i zdrowia oraz oczywiście miłych chwil z książką.

Anna Nowak


 


ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

 

 „Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,

 uszlachetnia w chwilach pomyślności,

daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”

                                                                               Cycero

 

    23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej.

Został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.

    Pomysł zrodził się w Katalonii, gdzie na 23 kwietnia przypada święto narodowe – Dzień
Świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją,
czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka, którego pokonał św. Jerzy. Z czasem panie zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie w tym dniu Dnia Książki.
   Jest to również szczególna data w historii literatury światowej – rocznica śmierci m. in.
takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare czy Inca Garcilaso de la Vega
i rocznica urodzin m. in. kolumbijskiego pisarza Manuela Mejia Vallejo.
   Powszechna Konwencja ds. Copyright zaczęła obowiązywać w 1956 roku. Dwadzieścia lat
później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy  zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.
    Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz ochronie praw autorskich i własności intelektualnej. W tym szczególnym roku, kiedy wszystko jest inne niż zazwyczaj obchody tego święta przeniosły się podobnie jak większość aktywności kulturalnych do sieci. Tam znajdziemy spotkania autorskie, odczyty, promocje nowych wydawnictw, koncerty, a nawet sztuki teatralne.

 

 Źródło:

http://www.swiatowydzienksiazki.pl/strona.php?p=13
http://www.unesco.pl/kultura/article/27/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-2/ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

        Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przedstawiam prezentację multimedialną zawierającą 21 cytatów znanych pisarzy  o książkach. Zachęcam do ich przeczytania i życzę miłej lektury.

 https://slynni_pisarze_o_ksiazkach.pdf

 

POŚWIĄTECZNE SPOTKANIA Z AUTORAMI NA FACEBOOKU - HARMONOGRAM

 

 • Piątek 17 kwietnia godz. 1800 

Katarzyna Tubylewicz 

facebook.com/KatarzynaTubylewiczofficial/

Poczytam fragmenty mojej nowej książki „Bardzo zimna wiosna”, opowiem o kryzysie w szwedzkiej policji, i jak to się stało, że wiem na ten temat tak dużo. Będę mówić długo i krytycznie o słabościach szwedzkiego państwa opiekuńczego oraz o różnych ciemnych stronach Bullerbyn, a potem opowiem, jak bardzo mi Szwecja imponuje w czasie kryzysu koronawirusa, i jak trudno jest tej Szwecji nie kochać. 

 • Sobota 18 kwietnia godz. 1800 

Anna Dziewit-Meller 

facebook.com/bukbukannadziewit/ 

Fragmenty „Dam, dziewuch dziewczyn” czyli opowieści o dzielnych bohaterkach przeszłości w interpretacji autorki :). Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie i zapodajcie im mocną dawkę dobrego feministycznego przekazu w duchu girl power. Dla dziewczynek i dla chłopców. 

 • Niedziela 19 kwietnia godz.1800

Joanna Fabicka 

facebook.com/joanna.fabicka.pisarka/ 

Halo, halo! Zapraszam wszystkie dzieci: młode i te całkiem stare. Opowiem Wam o swojej ulubionej bohaterce Rutce, o dzieciństwie na styku żwirowni i stawów, w których cztery razy się topiłam. Pokażę Wam swoje ulubione książki dla dzieci i specjalnie dla Was zajrzę do zapomnianych szuflad, by przeczytać niepublikowane wiersze: szczupłe i nieco szersze. 

[ŹRÓDŁO: UNIA LITERACKA]

  Serdecznie zapraszam

 

 


NA SPOTKANIA  Z AUTORAMI ONLINE  ZAPRASZA    

STOWARZYSZENIE UNIA LITERACKA

 

     W ramach akcji   „ UL z książkami” Stowarzyszenie Unia Literacka, zrzeszające polskich pisarzy, zaprasza czytelników do udziału w bezpłatnych spotkaniach online, które będą transmitowane w mediach  społecznościowych. Codziennie o godz. 18  (od poniedziałku do piątku dla dorosłych, a w weekendy dla młodszych czytelników) znani literaci czytają, rozmawiają i nie tylko….

 Dlatego wyjątkowo -  odłóżcie książki i siadajcie przed monitorami!

 HARMONOGRAM SPOTKAŃ NA NAJBLIŻSZY WEEKEND:

 

Piątek 3.04 – Olga Tokarczuk
https://www.facebook.com/OlgaTokarczukProfil/

 

Przeczytam stare opowiadanie, sprzed 22 lat, zatytułowane „Próba generalna”. Dziwnym trafem ten krótki tekst stał się dziś bardzo aktualny.

 

Sobota 4.04 – Pszczółek Grzegorz Kasdepke
https://www.facebook.com/gkasdepke/
Jako truteń, a nie pszczółka przeczytam opowiadania, do których napisania zainspirowały mnie właśnie pszczoły - miejskie pszczoły mieszkające na dachu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. Jedna z nich stała się bohaterką dopiero co wydanej książki „Nutka. Najbardziej muzykalna pszczoła świata”. Tak więc UL Z KSIĄŻKAMI wreszcie będzie miał naprawdę coś wspólnego z ulem…
Zapraszam młodszych i starszych, melomanów, jak i tych, którzy muzyki nie znoszą - obiecując jednocześnie, że nie będzie nazbyt słodko, za to na pewno śmiesznie. Choćby z tego względu, że podczas transmisji na żywo połączymy wczesny polski wieczór z australijską głęboką nocą; będę zaspany i starszy o jeden dzień od czytelników oraz słuchaczy w Polsce - a na dowód, że jestem w Australii być może nawet stanę na głowie!

 

Niedziela 5.04 – Pszczółka Joanna Olech
https://www.facebook.com/joanna.olech.7
W charakterze pszczoły z UL-a pokażę najfajniejsze książki dla dzieci i młodzieży (0-14 lat) z minionych dwóch-trzech lat, ulubionych przeze mnie autorów. Takie przy których śmiałam się/beczałam (niekiedy na przemian). A także kilka absolutnie wyjątkowych, których nie oddam nawet moim wnuczkom. Jeśli zdążę, to opowiem może o Miziołkach (?).

 

O terminach kolejnych spotkań będę Was informować.

 

 Jeśli przegapicie spotkania na żywo, to wszystkie nagrania znajdą się  stronie Unia Literacka.

 Zachęcam do udziału w spotkaniach.

 Źródło:  Agencja Autorska Autograf

 https://pl-pl.facebook.com/Agencja-Autorska-Autograf-163602557024223/

 

 


WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

 

 • Portal lektury.gov.pl

https://lektury.gov.pl/

 To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook lub telefon komórkowy. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

 

 • Biblioteka Cyfrowa Polona

http://www.polona.pl/

www.polona.pl Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też innych instytucji. W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

 

 • Wolne Lektury

https://wolnelektury.pl/

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

W wyniku zamknięcia szkół Wolne Lektury stały się serwisem o fundamentalnym znaczeniu – codziennie korzysta z nich ok. 85 000 czytelników!

 

OFERTY FIRM

·         Legimi

https://www.legimi.pl/

Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.

Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.

 

 • EMPIK PREMIUM BEZPŁATNIE NA 60 DNI

https://www.empik.com/czas-w-domu

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.

Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon

Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.

Aktywuj usługę Empik Premium.

Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

 

 • PUBLIO – DARMOWE EBOOKI

http://www.publio.pl/index.html

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo.  Są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

 

POLSKA-POEZJA.PL

 https://polska-poezja.pl/lista-wierszy

 

 Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

SPOTIFY

https://open.spotify.com/playlist/74wqfAUBTxFjmxEOyaxNZV

   Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

AUDIO-BAJKI.PL

http://audio-bajki.pl/

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

 BAJKOWISKO.PL

 https://www.bajkowisko.pl/posluchaj-za-darmo/

   Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

 POLSKIE RADIO DZIECIOM

 https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom/4474,Audycje?fbclid=IwAR2uan6LqFD3DFxympvAk7Pblbfzg73hvj-9OghMRfC0J7WiVSSwotg3Ly0

      Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.