Bezpiecznych i spokojnych wakacji

Aktualności

26 czerwca 2020 09:32 | Aktualności

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Drodzy Uczniowie

Szanowni Państwo -  Rodzice, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły

Mija właśnie 300 dni od rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020. Był to rok bez wątpienia wyjątkowy. Takie jest też zakończenie zajęć dydaktycznych, bez wspólnego spotkania, pożegnania absolwentów, nie ma w szkole atmosfery końca roku i witania wakacji.

W ciągu 10 miesięcy działo się to, co stanowi szkolną codzienność  uczniów i  nauczycieli.  Dzwonek o 8.00 wzywał nas do klas. Uczniowie z większym lub mniejszym zapałem starali się włączać w proces dydaktyczny lekcji zaproponowany przez nauczyciela. Najmłodsze  dzieci  najczęściej z uśmiechem dzielnie wkraczały do sali przedszkolnej, żegnając się z rodzicami. Poza zwykłą „szkolną rutyną” pierwsze  półrocze to pełen wyzwań, dodatkowej pracy, ale też wielu miłych chwil - czas  Jubileuszu 100-lecia Szkoły.

Na zawsze jednak zapamiętamy drugie  półrocze. Od 12 marca trwa zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolu i szkole. Sytuacja bez precedensu w historii szkoły. W ciągu kilku dni cała szkolna i przedszkolna społeczność zaczęła wdrażać rozwiązania dostosowane do zupełnie nowej  rzeczywistości kształcenia na odległość.

RAZEM DALIŚMY RADĘ

Uczniowie,  mimo braku  bezpośredniego kontaktu z nauczycielem,  musieli poradzić sobie z nowymi, nietypowymi wyzwaniami. Różnie dawali sobie radę, ale też z różnymi problemami musieli się zmierzyć. Wielu z nich korzystało  z nieocenionego wsparcia swoich rodziców, inni musieli być bardziej samodzielni. Pozbawieni kontaktów z rówieśnikami, musieli szybko nauczyć się samodzielnej pracy. Niektórzy nie do końca zrozumieli, że czas zdalnego kształcenia to nie są wakacje i należy się uczyć. Inni stwierdzili ze zdziwieniem, że pracują więcej niż wtedy, gdy codziennie chodzili do szkoły. Przyszłość pokaże, czy uczniowie dobrze wykorzystali ten czas. Jedna kompetencja na pewno rozwijała się wspaniale – wszyscy doskonalili umiejętność  posługiwania się technologiami informatycznymi. Pragnę w tym miejscu pogratulować uczniom uzyskania promocji do następnej klasy. Wiem, że wielu z Was pracowało sumiennie, radząc sobie z niełatwymi wyzwaniami.

Przedszkolaki  tęskniły zapewne za zabawą w przedszkolu, za swoją panią, za koleżankami i kolegami, ale w domu miały kochane bliskie osoby i beztrosko spędzały czas. Tylko rodzice musieli pogodzić często pracę zawodową z opieką nad dziećmi, co bez wątpienia nie było łatwe.

Wielu uczniów  nie poradziłoby sobie w tym trudnym okresie, gdyby nie pomoc rodziców. Szanowni Państwo, w imieniu własnym oraz wszystkich nauczycieli dziękujemy Wam za zaangażowanie, za życzliwość i zrozumienie, za wsparcie w realizacji zdalnego nauczania. Jednocześnie jeszcze raz dziękuję za całoroczną współpracę ze szkołą, za Państwa obecność w życiu szkoły, za nieocenioną pomoc w przygotowaniu Jubileuszu 100-lecia.

Najwięcej niepewności w okresie zdalnego nauczania doświadczali uczniowie klas VIII. Stawiali sobie pytania: Co z egzaminami? Jak będzie przebiegała rekrutacja do szkół średnich? Teraz jeszcze miesiąc będą czekać na wyniki egzaminów ósmoklasisty. Drodzy absolwenci, dziękuję Wam za tworzenie historii naszej szkoły, za udział w konkursach i reprezentowanie szkoły w  zawodach sportowych, wspaniałe występy artystyczne, pracę w Samorządzie Uczniowskim, aktywny udział w wolontariacie, podejmowanie wielu wspaniałych inicjatyw. Życzę Wam sukcesów w nowych szkołach, ale przede wszystkim mądrego wchodzenia w dorosłość. Za kilka lat, gdy kolejny  dyrektor zaprosi was na SPOTKANIE ABSOLWENTÓW,  będziecie mogli wspominać, mam nadzieję z sentymentem, 8 lat  spędzonych w naszej szkole i to, jak w nietypowy sposób pożegnaliście się ze szkołą.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom za całoroczną, pełną entuzjazmu i wytrwałości  pracę.   Za to, że otoczyliście Państwo opieką wszystkich uczniów i wspieraliście rodziców, że sprostaliście wyzwaniom kształcenia na odległość i odpowiedzialnie realizowaliście nowe zadania, jednocześnie ciągle się doskonaląc zawodowo - należy się Wam uznanie. 

Za całoroczną pracę dziękuję również pracownikom administracji i obsługi szkoły, za sumienność i zaangażowanie w pracę każdego dnia, a szczególnie w okresie reżimu sanitarnego w szkole i w przedszkolu.

Dziękuję również Radzie Rodziców za współpracę, a w imieniu wszystkich uczniów za ufundowanie nagród dla absolwentów oraz  wszystkich przedszkolaków i uczniów. To wspaniale, że doceniliście Państwo trud wszystkich dzieci w tej wyjątkowej szkolnej rzeczywistości.

Nie może zabraknąć słów podziękowań dla Wójta Gminy, który docenił uczniów odnoszących sukcesy w konkursach i zawodach sportowych, fundując dla nich nagrody. Jednocześnie pragnę podziękować za zrozumienie dla potrzeb szkoły,  za wszelkie działania na rzecz dzieci i wspieranie szkoły w rozwiązywaniu trudności wynikających z sytuacji zagrożenia epidemicznego.

Przed nami wytęsknione wakacje. Życzę wszystkim przedszkolakom i uczniom, żebyście  wspaniale wypoczęli. Być może nie udadzą się w tym roku wszystkie wymarzone wakacyjne podróże, ale ciekawie i kreatywnie można spędzać czas również w domu. Nie zapominajcie nigdy o swoim bezpieczeństwie i zdrowiu.

Odpoczynku i regeneracji sił życzę również nauczycielom, pracownikom szkoły oraz rodzicom.

Dbajmy wszyscy o swoje zdrowie i miejmy nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli nam  spotkać się na apelu szkolnym 1 września.

Jolanta Kalinowska

Dyrektor ZPO Policzna

Przeczytano: 138 razy. Wydrukuj|Do góry