12.03.2020 - 24.05.2020 zostają czasowo zawieszone zajęcia dydaktyczno - wychowawcze w szkole i przedszkolu zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej

Aktualności

07 października 2019 18:46 | Aktualności

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

    Biblioteka szkolna  jak co roku zaprosiła uczniów i nauczycieli do wspólnego świętowania Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Został on  ustanowiony osiemnaście lat temu z inicjatywy Polskiej Izby Książek. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska. Nadrzędnym celem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. A zalet czytania na głos jest mnóstwo, m.in.:  zaspokaja ono potrzeby emocjonalne dzieci, wspiera ich rozwój psychiczny, wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację i uczy samodzielnego myślenia. Dzięki niemu dorosły buduje silną więź z dzieckiem – odczytywana historia to nie tylko źródło wiedzy, ale także pretekst do wspólnych rozmów o świecie. I najważniejsze – nawyk czytania wchodzi w krew, ponieważ okazuje się znakomitą rozrywką.

  W naszej szkole tego dnia każdą lekcję rozpoczynaliśmy od głośnego czytania fragmentu  wybranej  przez uczniów lub nauczycieli książki. Czytali nauczyciele lub uczniowie. Niektóre klasy tak wciągnęła fabuła, że zamiast kilku minut czytano przez całą lekcję. Wiele klas wykorzystało również znajdujące się w bibliotece szkolnej audiobooki.

      W bibliotece szkolnej na długich przerwach chętni uczniowie mogli wysłuchać fragmentów książek wybranych i czytanych przez Zuzię, uczennicę klasy VII.

   Dzień Głośnego Czytania  była  to kolejna doskonała okazja do obcowania z literaturą zarówno przez najmłodszych jak i tych nieco starszych czytelników.

Przeczytano: 250 razy. Wydrukuj|Do góry

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA