12.03.2020 - 24.05.2020 zostają czasowo zawieszone zajęcia dydaktyczno - wychowawcze w szkole i przedszkolu zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej

rok szkolny 2018/2019

W roku szkolnym 2018/2019 w Zespole Placówek Oświatowych w Policznie kontynuujemy realizację ogólnopolskiego projektu ,,Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju”. Uczestnicząc  w projekcie nasi uczniowie zdobywają wiedzę adekwatną do tematu przewodniego – edukacja globalna z klimatem.

W dniach 19 – 25 listopada 2018 r. grupach przedszkolnych „Biedronki”, „Motylki”  i „Muchomorki” odbyły się zajęcia poświęcone edukacji globalnej. Grupa „Biedronki” odbyła „podróż” do Ameryki Południowej, poznała tradycyjne stroje i tańce  tego regionu. Za pomocą Teatrzyku Kamishibai i opowiadania pt. „ Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka” Tomasza Trojanowskiego dzieci poznały problem masowej wycinki lasów i wpływ tego zjawiska na zmiany klimatyczne.

Grupa „Motylki” i „Muchomorki” szukała odpowiedzi na pytania „Skąd pochodzi czekolada?”. W niezwykłą podróż odkrywającą kolejne ogniwa łańcucha produkcji  i dystrybucji ulubionej czekolady  zabrała dzieci Tosia bohaterka opowiadania „Tosia odkrywa czekoladę”. Opowiadanie było punktem wyjścia do poruszenia  globalnych problemów  takich jak: sprawiedliwy handel, jakość żywności, którą spożywamy – jej pochodzenie i przetwarzanie. Przedszkolaki  pracowały indywidualnie  i w grupach  - układały puzzle, kolorowały stroje ludowe, oglądały filmy. Czas umilała im muzyka z różnych regionów świata.

Uczniowie klas I-III również włączyli się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej, gdyż  wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest dla nas planeta Ziemia. W klasach I-III realizowane były następujące tematy:

  1. Skąd się bierze czekolada?
  2. Woda to nasz skarb.
  3. Smaczne zagadki.
  4. Zog poznaje naszą planetę.

W czasie realizacji tych treści wykorzystane zostały różne materiały m.in. książki „Tosia odkrywa czekoladę”, „Przygody Zoga”. Uczniowie klasy III uczestniczyli w przedstawieniu Teatrzyku Kanishibai pt. „Po drugiej stronie gór” Anny Onichimowskiej poruszającym problem dostępu do wody pitnej i „Dlaczego zwierzęta mieszkają w bloku Maćka” o skutkach wycinania lasów tropikalnych. Oglądały również krótki film edukacyjny „Jak powstaje czekolada?”, a następnie lepiły czekoladowe cuda z plasteliny. Głównym celem prowadzonych zajęć było przedstawienie współzależności na poziomie globalnym i kształtowanie poczucia własnej wartości i wartości innych oraz postawy poszanowania odmienności innych. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w tych zajęciach.

W klasach IV– VIII oraz gimnazjum  uczniowie pracowali metodą stacji zadaniowych. Rozwijali swoją wiedzę i umiejętności w zakresie edukacji globalnej rozwiązując problemy dotyczące klimatu oraz zanieczyszczenia powietrza na świecie. Wykonywali prace przestrzenne oraz plakaty na temat:

- Drugie życie śmiecia

- Mój wymarzony świat.

 Wcześniej już o tym wspominałam, że w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej nauczyciel bibliotekarz przeprowadził zajęcia z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai w oddziałach przedszkolnych i klasach  I-III oraz przygotował wystawę pod hasłem: „ Dzieci świata. Życie dzieci w różnych strefach klimatycznych Ziemi”. Celem wystawy było pokazanie odbiorcom jak klimat, w którym żyjemy wpływa na warunki życia ludzi.

 

                                                                                        Lider edukacji globalnej

                                                                                         Dorota Maciejczyk

dsc01601jpg [500x375]

dsc01606jpg [500x375]

dsc01719jpg [500x375]

dsc01750jpg [500x375]

dsc02093jpg [500x375]

edukacja_globalna0b_003_1jpg [500x665]