Uwaga!! Zmiana w rozkładzie jazdy autobusów szkolnych i planie lekcji.

rok szkolny 2015/2016

 Książki naszych marzeń

Dzięki wsparciu finansowemu jakie otrzymaliśmy w ramach rządowego programu: „KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ” w naszej szkolnej bibliotece pojawiło się sporo nowych tytułów. O tym jakie książki powinny znaleźć się na półkach decydowali sami uczniowie. Nie udało się zakupić wszystkich tytułów na jakie oddali uczniowie swoje głosy, ale może następnym razem…

   Książki te łatwo odnajdziecie na półkach w bibliotece. Zapraszamy, a to niektóre tytuły:

 1. „ PRZYGODY MAKSA”
 2.  „AKADEMIA CANTERWOOD”
 3. „BABCIA RABUŚ”
 4. „BANDA Z UROCZYSKA”
 5. „BAŚNIOBÓR”
 6. „BRACIA LWIE SERCE”
 7. „CHARLIE I WIELKA SZKLANA WINDA”
 8. „CIUMKOWIE W SZKOCKĄ KRATĘ”
 9. „CZAROWNICA PIĘTRO NIŻEJ”
 10. „CZAROWNICA W WIELKIM MIEŚCIE”
 11. „CZY WOJNA JEST DLA DZIEWCZYN”
 12. „PRZYGODY DETEKTYWA ŁODYGI”
 13. „PRZYGODY DETEKTYWA POZYTYWKI”
 14. „DOM TAJEMNIC”
 15.  „DZIENNICZEK ZAKRĘCONEJ NASTOLATKI”
 16. „DZIENNICZEK CWANIACZKA”
 17. „DZIEWCZYNKA Z SZÓSTEGO KSIĘŻYCA”
 18.  „GWIAZD NASZYCH WINA”
 19. „IBRA -CHŁOPAK ,KTÓRY ODNALAZŁ”
 20. „JAK SKRZAT JAGÓDKA OSWAJAŁ ZIMĘ”
 21. „KARAWANY CZASU”
 22. „KOMETA NAD DOLINĄ MINIKÓW”
 23. „KRONIKI SPIDERWICK”
 24. „KRÓLEWNA”
 25.  „LABIRYNT LUKRECJI”
 26. „LENA KŁOPOTY ZE ZWIERZAKAMI”
 27. „MAGICZNE DRZEWO”
 28.  „MARTYNKA”
 29. „MĄŻ DLA KRÓLEWNY I INNE BAŚNIE”
 30. „MESSI…..”
 31. „MUMINKI”
 32. „NA PRZYKŁAD MASŁGOŚKA”
 33. „NA RATUNEK RUFIEMU”
 34.  „NELA NA TROPIE PRZYGÓD”
 35. „NOSKAWERY”
 36. „O DOJRZEWANIU DLA CHŁOPAKÓW”
 37. „O DOJRZEWANIU DLA DZIEWCZYNEK”
 38. „O ZAJĄCZKU FILIPIE”
 39. „OPOWIADANIA Z DOLINY MUMINKÓW”
 40. „OSTATNI KRZYK MODY”
 41.  „PERCY JACKSON ……”
 42. „PIĄTKA Z ZAKĄTKA”
 43. „PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA”
 44.  „PRZYGODY MIKOŁAJKA”
 45. „RONALDO- CHŁOPIEC, KTÓRY WIEDZIAŁ CZEGO CHCE”
 46. „SAMOTNE ŚWIĘTA OSKARA”
 47. „SERIA NIEFORTUNNYCH ZDARZEŃ ”
 48. „TRZY METRY NAD NIEBEM”
 49. „WIEDŹMIN”
 50. „WIERSZOZWIERZE”
 51. „WIĘZIEŃ LABIRYNTU”
 52. „ZAOPIEKUJ SIĘ MNĄ”
 53.  „ZAWODOWCY”
 54. „ZEZIA I GILER”
 55. „ZWIERZĘTA OLI”
p4061552.jpg [500x325]

p4071603.jpg [500x666]

Pierwszaki w bibliotece

W tym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych rozpoczęli swoją przygodę z książkami z biblioteki szkolnej nieco inaczej. Najpierw panie wychowawczynie wypożyczały książki do klasy i  tam wspólnie podejmowali pierwsze próby czytania, potem dzieci wypożyczały książki  z rodzicami, aż przyszedł czas na pasowanie na czytelnika.

 

   Pierwszoklasiści zostali zapoznani z zasadami wypożyczania książek, regulaminem biblioteki, obejrzeli wystawę książek zniszczonych przez czytelników, a tajemnicza wróżka przekazała im „Prośby książek”. Następnie uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie i mogli wreszcie samodzielnie wypożyczyć wybraną przez siebie książkę.

1.jpg [500x375]

2.jpg [500x375]

 3.jpg [500x375]

4.jpg [500x375]

 5.jpg [500x375]

 6.jpg [500x375]

 7.jpg [500x375]

 8.jpg [500x375]

 9.jpg [500x375]

 11.jpg [500x375]

 12.jpg [500x375]

 

Witam Was Drodzy Uczniowie w nowym roku szkolnym.

Zapraszam do zaglądania na naszą stronę i oczywiście do biblioteki szkolnej, gdzie zawsze się coś ciekawego dzieje.

 W październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowałam dla Was ciekawą wystawę pod hasłem:

„Te książki są z nami najdłużej”.  Prezentuję na niej książki, które znajdują się w bibliotece szkolnej od wielu, wielu lat. Najstarszy egzemplarz pochodzi z 1947 roku.

 

wystawa_1.jpg [500x375] 

wystawa_2.jpg [500x375]

wystawa_3.jpg [500x667]

wystawa_4.jpg [500x668]

wystawa_5.jpg [500x614] Lubisz spędzać  wolny czas z książką?

            Lubisz rozmawiać  o książkach?

            Chcesz podzielić się wrażeniami z lektury

      lub szukasz ciekawej książki?

             Zapraszamy Cię do biblioteki szkolnej

            i na naszą stronę internetową.

         Znajdziesz tam wykazy nowości oraz

         tytuły książek polecanych przez Twoich kolegów

i nauczycieli.

 

NASI CZYTELNICY POLECAJĄ:

 

Poleca: Magda Pająk – uczennica klasy VIa

 „Powiedz: TAK!" Coleen Paratore

 „Kroniki Amora" Coleen Paratore

     

Książki te przeczytałam już kilka razy. Są bardzo ciekawe, można powiedzieć, że to romanse dla nastolatków. Opowiadają o przygodach trzynastoletniej Willi, która marzy o ojcu, chłopaku imieniem Joseph i chce uratować przed zamknięciem bibliotekę. Bardzo jej na tym zależy, ponieważ jest molem książkowym. Książki są naprawdę wciągające. Przeczytałam je bardzo szybko! Autorka jest genialna. Książki te można wypożyczyć ze szkolnej biblioteki. Polecam!!!

„Majka" Susanne Fulscher

      

Książki z tej serii są bardzo  zabawne i ciekawe. Wśród nich najpopularniejsze tytuły to: „Majka wkracza do akcji" , „Majka i książę dla babci" , ‘Majka i miłosny kogel-mogel". Łatwo się domyślić, że główną bohaterką jest Majka. Mieszka ona w Niemczech, w Hamburgu. Autorka pisze o wspaniałych i interesujących przygodach, które mogą mieć miejsce w realnym życiu. Zbyt wiele czasu i miejsca zajęłoby rozpisywanie się nad świetnością tej serii, dlatego napiszę tylko, że bardzo polecam! Książki są naprawdę niesamowite.

 

"Koleżaneczki" Ewa Nowak

 

Ewa Nowak jest popularną polską autorką i jest znana z tego, że świetnie pisze. Ta książka jest według mnie najlepszą z jej wszystkich powieści, które przeczytałam. Bohaterką jest Iwa, której wydaje się, że ma dwie przyjaciółki... Owszem, jedna się nią okazuje, ale druga nie do końca... Do tego Iwa zaczyna być niewidzialna! Książka powinna zainteresować osoby, które lubią realistyczne książki,  a nie przepadają za tymi surrealistycznymi. Mieszanka życia codziennego i niewidzialności jest doskonała. Powieść jest pierwszym krokiem do zagłębienia się w literaturę fantastyczną. Urzekła mnie! Czytałam ją kilka razy i pewnością jeszcze nie raz do niej wrócę. Polecam, przeczytajcie!

 

 "Tańcząca" Sarah Rubin

 

Książka dla tych, którzy uwielbiają taniec. Miejscami jest mowa o nietolerancji. Główną bohaterką jest Casey, która pochodzi z biednej rodziny i marzy, by brać udział w występach tanecznych, lecz niestety nie stać jej na lekcje baletu. Wreszcie dostaje stypendium i spełnia marzenia. Znalazła sobie nawet przyjaciółkę! Jest przeszczęśliwa, mimo przeciwności losu. Książka jest wspaniała. Polecam!!!

 

Mamy dla Was kolejną porcję recenzji książek, które warto przeczytać.

Książki poleca  Wasza koleżanka Magda Pająk.

Zapraszamy do biblioteki i życzymy ciekawej lektury.

 

 

Seria "Monster High" Lisi Harrison

 

Książki są wspaniałe. Seria ta składa się z czterech : "Szkoła Upiorów" , "Upiór z sąsiedztwa" , "O wilku mowa" i "Po moim trupie". Opowiadają o przygodach szesnastoletnich "potworów" : m. in. wilczycy, wnuczki Frankensteina, egipskiej księżniczki, wampirki. Żyją one w ciągłym strachu i w ukryciu przed "normalską" policją, czyli zwykłymi ludźmi pracującymi w policji. Szkoła, do której chodziły wymienione wcześniej bohaterki, nosi nazwę "Merston High", a następnie uczęszczały do "Monster High". Zostały zmuszone do przenosin, by oddzielić zwykłych ludzi od anormalnych osobników. Chłopcy, popularność i pragnienie akceptacji - to najważniejsze wątki w tych książkach. Autorka spisała się doskonale. Bardzo często na nowo czytam tę serię. Polecam, przeczytajcie ją, a nie pożałujecie!!!

 

Seria "Pamiętnik nastolatki" Beata AndrzejczukSeria jest naprawdę świetna. Główną bohaterką jest Natalia, nazywana przez znajomych "Natką". Ksywka przylgnęła do niej już w pierwszej klasie gimnazjum, kiedy nauczyciel WF-u tak właśnie zabawnie upraszczał jej imię . Od długieeeeeego czasu zakochana była w Jacku, koledze ze szkoły. Zauroczył ją Bartosz, kumpel z podwórka. Następnie jako obiekt westchnień znalazła sobie Maksyma, którego poznała na wakacjach w 2,5 książce tej serii. Oczywiście nie biegała od jednego chłopca do drugiego, chociaż ciągle się wahała. Wiodła ciekawe życie, opisane w sześciu idealnej grubości książkach. Zmagała się z problemami normalnymi dla nastolatek, ale autorka ubarwiła opowieści humorem, dzięki czemu są bardzo ciekawe i niezwykle wręcz wciągające. Naprawdę WARTO przeczytać te ksiązki. Polecam szczególnie nastolatkom, by spojrzały na świat z przeciwnej, humorystycznej strony.

 

Seria "Harry Potter" J. K. Rowling

 

Oczywiście wszyscy znamy tą serię. Jednak niektórzy z nas jej nie przeczytali, czego powinni żałować. Co prawda na czytanie nigdy nie jest za późno.

Opowiada o przygodach - a jakżeby inaczej - Harry'ego Potter'a, nastoletniego czarodzieja, wychowanego u "mugoli", czyli u osób niemagicznych. On sam posiada różdżkę, szatę, księgi czarów i uczęszcza do szkoły Hogwart. Na początku nie było pewne, czy będzie chodził do szkoły magii, ponieważ mugole , u których mieszkał, nie wyrażali na to zgody. Rodzice Harry'ego zginęli z rąk potężnego czarodzieja, którego imienia wszyscy boją się wymiawiać - Voldemort. Chłopiec miał wtedy zaledwie kilka miesięcy i sam o mało nie zginął, a jednak jego rodzicielka oddała za niego życie.

W szkole magii i czarodziejstwa Hogwart Harry nauczył się wielu rzeczy. Znalazł sobie dwójkę przyjaciół, ale też wrogów. Przeżył pierwszą, prawdziwą miłość i zrozumiał, co to znaczy "przesadzać z czarami". Autorka jest genialną pisarką. Książki wciągnęły mnie, toteż przeczytałam je bardzo szybko. Pomimo że trafiły do sklepów dobrych kilka lat temu, wciąż są bardzo poczytne. Można je wypożyczyć w szkolnej bibliotece. Zachęcam!!!

 

Poleca: Aleksandra Grzybek kl. IIa PG

 „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”

 

   Książka Johna Ronalda Reuela Tolkiena jest pierwszą częścią cyklu „Władcy Pierścieni”, a zarazem kontynuacją książki pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Jest jedną z najbardziej znanych książek na świecie. Jeden z głównych bohaterów-  hobbit Frodo otrzymuje od wuja Bilba, magiczny pierścień. Przypadkiem okazuje się, że pierścień to ten Jedyny, który rządzi wszystkimi Pierścieniami Władzy. Hobbit ma do wykonania bardzo ważne zadanie – musi zniszczyć ten „zły przedmiot”, który stanowi zagrożenie dla świata. Frodo wyrusza ze spokojnego, rodzinnego kraju Shire’u do Krainy Cienia – Mordoru. W bardzo niebezpiecznej podróży pomaga mu czarodziej Gandalf Szary, człowiek- Aragorn, hobbici – Sam, Peregrin i Meriadok, krasnolud Gimli, elfowie m.in. Elrond oraz Legolas. Cała akcja powieści rozgrywa się w magicznym świecie Śródziemia, w którym istnieją dobre i złe postacie. Akcja jest bardzo dynamiczna i żywa. Opisy kolejnych przygód są szegółowo przedstawione. Język nie jest do końca łatwy w czytaniu, gdyż występuje bardzo dużo różnych fikcyjnych nazw miast, krain, państw, rzek itp., ale dzięki temu można wyobrazić sobie świat , który stworzył Tolkien. Bohaterowie książki są przedstawieni w bardzo realistyczny sposób mimo iż większość z nich tak naprawdę nie istnieje (np. czarodzieje, elfowie, hobbici). Każdy z nich ma jakieś wady i zalety, w swoich czynach czasami mylą się lub podejmują zbyt pochopne decyzje.

    W mojej opinii książka „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” jest warta przeczytania. Polecam ją każdemu, kto ma dużo wolnego czasu.


„Zołzunie'' Marta Fox

 


Książka jest bardzo ciekawa. Opowiada o Antoninie, czarnowłosej piętnastolatce, która pod koniec roku szkolnego przenosi się do nowej szkoły. Żyje według ściśle ustalonych zasad elegancji i taktu. Nie do końca jest sobą, przynajmniej nie przed osobami, których nie zna. Ksywkę ''Mamba'' nadały Antoninie trzy fałszywe, zołzowate ''przyjaciółki''. Polecam tę książkę, jest bardzo wciągająca. Zakończenie do własnej interpretacji .

Magda Pająk – kl. Ia PG

 

Poleca – Aleksandra Grzybek uczennica klasy III PG

"Jeżycjada

 

 „Jeżycjada” to tytuł cyklu powieści dla młodzieży, którego autorką jest Małgorzata Musierowicz. Seria składa się z 20 książek. Pierwsza, „Szósta klepka” została wydana w 1977r., a najnowsza,  „Wnuczka do orzechów” w 2014r.

    Główną rolę w tych książkach odgrywa rodzina Borejków, którą tworzą: Ignacy z żoną oraz ich córki z rodzinami ( Gabriela, Ida, Natalia i Patrycja). Każda książka jest poświęcona konkretnej postaci np. główną bohaterką „ Kwiata Kalafiora” jest Gabrysia Borejko, a z kolei w „ Opium w rosole” kluczowa postać to Janka Krechowicz, czyli Kreska. Akcja książek jest bardzo współczesna dotyczy m.in. problemów w rodzinie lub kłopotów z dorastaniem. Postacie są przedstawione w sposób realistyczny. Akcja poszczególnych części cyklu jest bardzo dynamiczna, mimo, iż obejmuje ona najwyżej kilka tygodni i przede wszystkim rozgrywa się w Poznaniu. W „ Jeżycjadzie” można także odnaleźć wiele rzeczywistych zdarzeń i miejsc m.in. ulica Roosvelta, przy której mieszkają Borejkowie.

Język książek jest łatwy w odbiorze. Czytając pierwsze powieści można się przenieść w czasy PRL-u.

Według mnie każda książka tego cyklu jest warta przeczytania.

 Polecam - Ola   

NOWOŚCI:

W bieżącym roku szkolnym  zakupiliśmy do biblioteki szkolnej trochę  nowych książek. Zapraszamy do lektury!

Dla najmłodszych czytelników:

 • Mariusz Niemycki: Puk,  puk! Co słychać na pogotowiu?
 • Mariusz Niemycki: Puk,  puk! Co słychać w straży pożarnej?
 • Mariusz Niemycki: Puk,  puk! Co słychać na wsi?
 • Mymi Doinet: Zwierzęta Oli. Wracaj, króliczku.
 • Mymi Doinet: Zwierzęta Oli. Uciekaj , tygrysku.
 • Mymi Doinet: Zwierzęta Oli. Odwagi mały marynarzu
 • Mymi Doinet: Zwierzęta Oli. Nie jesteś już sam.
 • Mymi Doinet: Zwierzęta Oli. Nie bój się misiu.
 • Annelies Schwarz: Trzyminutowe opowiadania o przedszkolu.
 • Katarzyna Zychla: Uczucia Maksa.
 • Katarzyna Zychla: Przygody Maksa.
 • Katarzyna Zychla: Maks poznaje świat.
 • Katarzyna Zychla: Maks i przyjaciele.
 • Katarzyna Zychla: Maks i ciekawe pomysły.
 • Katarzyna Zychla: Maks i niespodzianki.
 • Katarzyna Zachla: Maks dba o zdrowie.
 • Nadia Berkane: Marysia i nocowano.
 • Nadia Berkane: Marysia i pyszny obiadek.
 • Nadia Berkane: Marysia i wesoły dzień w przedszkolu.
 • Nadia Berkane: Marysia jest starszą siostrą.
 • Nadia Berkane: Marysia ma ospę.
 • Nadia Berkane: Marysia mówi „nie”.
 • Nadia Berkane: Marysia na basenie.
 • Nadia Berkane: Marysia nad morzem.
 • Nadia Berkane: Marysia u babci i dziadka.
 • Nadia Berkane: Marysia urządza urodziny.
 • Nadia Berkane: Marysia w ogrodzie.
 • Aneta Krella-Moch: Królewna Lenka czeka na wróżkę.
 • Aneta Krella-Moch: Królewna Lenka ma katar.
 • Aneta Krella-Moch: Królewna Lenka ratuje Pana Ciekawskiego.
 • Aneta Krella-Moch: Królewna Lenka ma zmartwienie.
 • Aneta Krella-Moch: Królewna Lenka nie chce być grzeczna.
 • Basia Badowska: Przygody leśnej rodziny.
 • Tadeusz Kubiak: Ołowiany dobosz.
 • Katarzyna Prudło: Bo widzisz, mamusiu i inne wiersze.
 • Maja Strzebońska: Czarownica i tajemnicza mikstura.
 • Mymi Doinet: Braciszek tylko nie to.
 • Katherine Qenot: Jak zostałam szpiegiem.
 • Sophie Laroche: Wszystkie śledztwa detektywa Anatola.
 • Bronisława Ostrowska: Dzięcioł puka, sroczka skrzeczy.
 • Francisco Arredondo: Gospodarstwo i życie na wsi.
 • Nele Moost: Awantura w lesie! Czyli o tym….
 • Nele Moost: Co wolno, a czego nie? Czyli o tym…
 • Nele Moost: Czy warto kłamać? Czyli o tym…
 • Nele Moost: Nic nie szkodzi! Czyli o tym…
 • Nele Moost: Strach ma wielkie oczy! Czyli o tym…
 • Nele Moost: Wszystko dobrze! Czyli o tym…
 • Nele Moost: Wszystko moje! Czyli o tym…
 • Nele Moost: Wszystko zniszczone! Czyli o tym…
 • Paweł Beręsewicz: Lalki Dorotki
 • Wiesław Drabik: Awantura na podwórku
 • Marta Berowska: Wielka księga przygód Bolka i Lolka
 • Dorota Kozioł: Dobranoc mój Aniołku
 • Joanna Liszewska: Gdzie jest owieczka?
 • Joanna Liszewska: Małpka jest głodna.
 • Tina Macnaughton: Migaj, migaj, gwiazdko mała.
 • Irena Kopeć: Milutkie wierszyki.
 • Jutta Knollmann: Miś Bodo na placu budowy.
 • Jutta Knollmann: Miś Bodo na wsi.
 • Wiesław Drabik: Mundial na pastwiskach.
 • Sorn Gara: Pan Toti i czarodziejska różdżka.
 • Sorn Gara: Pan Toti i ufoludki.
 • Julian Tuwim: Okulary.
 • Julian Tuwim: Pan Maluśkiewicz i wieloryb.
 • Julian Tuwim: Słoń Trąbalski.
 • Małgorzata Szewczyk: Henio w warsztacie.
 • Maurycy Polaski: Wierszyki na giętkie języki.
 • Wiesław Drabik: Wiosna, panie bocianie.
 • Wiesław Drabik: Z tatą w cyrku.
 • Jana Frey: Wszystko będzie dobrze!
 • Agnieszka Frączek: Wyliczanki bez trzymanki.

 

Książki wspomagające naukę czytania:

 • Małgorzata Podleśna: Czytam. Pytam. Odpowiadam!
 • Alicja Karczmarska-Strzebońska: Elementarz. Czytamy bajki metodą sylabową.
 • Alicja Karczmarska-Strzebońska: Elementarz. Czytamy  metodą sylabową.
 • Aleksandra Plec: W Literolandii. Nauka czytania.
 • Anna Juryta: Zaczynam czytać.

 

Dla nieco  starszych i zaawansowanych czytelników:

 • Megan MCDonald: Zasada trzech.
 • Mark Peter Hughes: Lemoniada gada.
 • Megan Mc Donald: Prawo serii.
 • Agnieszka Tyszka: Siostry pancerne i pies.
 • Kornelia Funke:Potilla.
 • Zofia Stanecka: Tajemnica namokniętej gąbki.
 • Danuta Wawiłow: Wierzbowa 13.
 • Ewa Karwan-Jastrzębska: Duchy w teatrze.
 • Rafał Witek: Dzieciaki kontra fobia.
 • Ewa Nowak: Środek kapusty.
 • Eva Ibbotson: Na tropie ogra.
 • Kelly McKain: Fotomodelka doskonała.
 • Coleen Paratore:Kronika Amora.
 • Susanne Fulscher: Majka i książę dla babci.
 • Susanne Fulscher: Majka i miłosny kogel-mogel.
 • Susanne Fulscher: Majka wkracza do akcji.
 • Lisi Harrison: Monster High. Upiorna szkoła.
 • Lisi Harrison: Monster High. Upiór z sąsiedztwa.
 • Lisi Harrison: Monster high. O wilku mowa.
 • Lisi Harrison: Monster High. Po moim trupie.
 • Beata Andrzejczuk: Pamiętnik nastolatki.
 • Colen Paratore: Powiedz: Tak.
 • Jessica Burkhart: akademia Canterwood.
 • Kelly Mc Kain: Zwariowany świat mody.
 • Kelly Mc Kain: Magiczna przemiana.
 • Kelly Mc Kain: Przyjaciółki na zawsze.
 • Kelly McKain: Tajne studio mody i urody.
 • Amy Fellner: OMG czyli racje i oracje.
 • Sophia Bennett: Look.
 • Agnieszka Tyszka: Zasupłana historia.
 • Thorgal.
 • Ewa Seno: Tatuaż z lilią.
 • Kate Lauren: Upadli.
 • James Dashner: Więzień labiryntu.