Imieniny:
Konrada i Arnolda
Portal odwiedziły 430542 osoby
Aktualnie przebywa 16 osób
Książki naszych marzeń
Dzięki wsparciu finansowemu jakie otrzymaliśmy w ramach rządowego programu: „KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ” w naszej szkolnej bibliotece pojawiło się sporo nowych tytułów. O tym jakie książki powinny znaleźć się na półkach decydowali sami uczniowie. Nie udało się zakupić wszystkich tytułów na jakie oddali uczniowie swoje głosy, ale może następnym razem…
Książki te łatwo odnajdziecie na półkach w bibliotece. Zapraszamy, a to niektóre tytuły:
Pierwszaki w bibliotece
W tym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych rozpoczęli swoją przygodę z książkami z biblioteki szkolnej nieco inaczej. Najpierw panie wychowawczynie wypożyczały książki do klasy i tam wspólnie podejmowali pierwsze próby czytania, potem dzieci wypożyczały książki z rodzicami, aż przyszedł czas na pasowanie na czytelnika.
Pierwszoklasiści zostali zapoznani z zasadami wypożyczania książek, regulaminem biblioteki, obejrzeli wystawę książek zniszczonych przez czytelników, a tajemnicza wróżka przekazała im „Prośby książek”. Następnie uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie i mogli wreszcie samodzielnie wypożyczyć wybraną przez siebie książkę.
Witam Was Drodzy Uczniowie w nowym roku szkolnym.
Zapraszam do zaglądania na naszą stronę i oczywiście do biblioteki szkolnej, gdzie zawsze się coś ciekawego dzieje.
W październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowałam dla Was ciekawą wystawę pod hasłem:
„Te książki są z nami najdłużej”. Prezentuję na niej książki, które znajdują się w bibliotece szkolnej od wielu, wielu lat. Najstarszy egzemplarz pochodzi z 1947 roku.
Lubisz spędzać wolny czas z książką?
Lubisz rozmawiać o książkach?
Chcesz podzielić się wrażeniami z lektury
lub szukasz ciekawej książki?
Zapraszamy Cię do biblioteki szkolnej
i na naszą stronę internetową.
Znajdziesz tam wykazy nowości oraz
tytuły książek polecanych przez Twoich kolegów
i nauczycieli.
NASI CZYTELNICY POLECAJĄ:
Poleca: Magda Pająk – uczennica klasy VIa
„Powiedz: TAK!" Coleen Paratore
„Kroniki Amora" Coleen Paratore
Książki te przeczytałam już kilka razy. Są bardzo ciekawe, można powiedzieć, że to romanse dla nastolatków. Opowiadają o przygodach trzynastoletniej Willi, która marzy o ojcu, chłopaku imieniem Joseph i chce uratować przed zamknięciem bibliotekę. Bardzo jej na tym zależy, ponieważ jest molem książkowym. Książki są naprawdę wciągające. Przeczytałam je bardzo szybko! Autorka jest genialna. Książki te można wypożyczyć ze szkolnej biblioteki. Polecam!!!
„Majka" Susanne Fulscher
Książki z tej serii są bardzo zabawne i ciekawe. Wśród nich najpopularniejsze tytuły to: „Majka wkracza do akcji" , „Majka i książę dla babci" , ‘Majka i miłosny kogel-mogel". Łatwo się domyślić, że główną bohaterką jest Majka. Mieszka ona w Niemczech, w Hamburgu. Autorka pisze o wspaniałych i interesujących przygodach, które mogą mieć miejsce w realnym życiu. Zbyt wiele czasu i miejsca zajęłoby rozpisywanie się nad świetnością tej serii, dlatego napiszę tylko, że bardzo polecam! Książki są naprawdę niesamowite.
"Koleżaneczki" Ewa Nowak
Ewa Nowak jest popularną polską autorką i jest znana z tego, że świetnie pisze. Ta książka jest według mnie najlepszą z jej wszystkich powieści, które przeczytałam. Bohaterką jest Iwa, której wydaje się, że ma dwie przyjaciółki... Owszem, jedna się nią okazuje, ale druga nie do końca... Do tego Iwa zaczyna być niewidzialna! Książka powinna zainteresować osoby, które lubią realistyczne książki, a nie przepadają za tymi surrealistycznymi. Mieszanka życia codziennego i niewidzialności jest doskonała. Powieść jest pierwszym krokiem do zagłębienia się w literaturę fantastyczną. Urzekła mnie! Czytałam ją kilka razy i pewnością jeszcze nie raz do niej wrócę. Polecam, przeczytajcie!
"Tańcząca" Sarah Rubin
Książka dla tych, którzy uwielbiają taniec. Miejscami jest mowa o nietolerancji. Główną bohaterką jest Casey, która pochodzi z biednej rodziny i marzy, by brać udział w występach tanecznych, lecz niestety nie stać jej na lekcje baletu. Wreszcie dostaje stypendium i spełnia marzenia. Znalazła sobie nawet przyjaciółkę! Jest przeszczęśliwa, mimo przeciwności losu. Książka jest wspaniała. Polecam!!!
Mamy dla Was kolejną porcję recenzji książek, które warto przeczytać.
Książki poleca Wasza koleżanka Magda Pająk.
Zapraszamy do biblioteki i życzymy ciekawej lektury.
Seria "Monster High" Lisi Harrison
Książki są wspaniałe. Seria ta składa się z czterech : "Szkoła Upiorów" , "Upiór z sąsiedztwa" , "O wilku mowa" i "Po moim trupie". Opowiadają o przygodach szesnastoletnich "potworów" : m. in. wilczycy, wnuczki Frankensteina, egipskiej księżniczki, wampirki. Żyją one w ciągłym strachu i w ukryciu przed "normalską" policją, czyli zwykłymi ludźmi pracującymi w policji. Szkoła, do której chodziły wymienione wcześniej bohaterki, nosi nazwę "Merston High", a następnie uczęszczały do "Monster High". Zostały zmuszone do przenosin, by oddzielić zwykłych ludzi od anormalnych osobników. Chłopcy, popularność i pragnienie akceptacji - to najważniejsze wątki w tych książkach. Autorka spisała się doskonale. Bardzo często na nowo czytam tę serię. Polecam, przeczytajcie ją, a nie pożałujecie!!!
Seria "Pamiętnik nastolatki" Beata Andrzejczuk
Seria jest naprawdę świetna. Główną bohaterką jest Natalia, nazywana przez znajomych "Natką". Ksywka przylgnęła do niej już w pierwszej klasie gimnazjum, kiedy nauczyciel WF-u tak właśnie zabawnie upraszczał jej imię . Od długieeeeeego czasu zakochana była w Jacku, koledze ze szkoły. Zauroczył ją Bartosz, kumpel z podwórka. Następnie jako obiekt westchnień znalazła sobie Maksyma, którego poznała na wakacjach w 2,5 książce tej serii. Oczywiście nie biegała od jednego chłopca do drugiego, chociaż ciągle się wahała. Wiodła ciekawe życie, opisane w sześciu idealnej grubości książkach. Zmagała się z problemami normalnymi dla nastolatek, ale autorka ubarwiła opowieści humorem, dzięki czemu są bardzo ciekawe i niezwykle wręcz wciągające. Naprawdę WARTO przeczytać te ksiązki. Polecam szczególnie nastolatkom, by spojrzały na świat z przeciwnej, humorystycznej strony.
Seria "Harry Potter" J. K. Rowling
Oczywiście wszyscy znamy tą serię. Jednak niektórzy z nas jej nie przeczytali, czego powinni żałować. Co prawda na czytanie nigdy nie jest za późno.
Opowiada o przygodach - a jakżeby inaczej - Harry'ego Potter'a, nastoletniego czarodzieja, wychowanego u "mugoli", czyli u osób niemagicznych. On sam posiada różdżkę, szatę, księgi czarów i uczęszcza do szkoły Hogwart. Na początku nie było pewne, czy będzie chodził do szkoły magii, ponieważ mugole , u których mieszkał, nie wyrażali na to zgody. Rodzice Harry'ego zginęli z rąk potężnego czarodzieja, którego imienia wszyscy boją się wymiawiać - Voldemort. Chłopiec miał wtedy zaledwie kilka miesięcy i sam o mało nie zginął, a jednak jego rodzicielka oddała za niego życie.
W szkole magii i czarodziejstwa Hogwart Harry nauczył się wielu rzeczy. Znalazł sobie dwójkę przyjaciół, ale też wrogów. Przeżył pierwszą, prawdziwą miłość i zrozumiał, co to znaczy "przesadzać z czarami". Autorka jest genialną pisarką. Książki wciągnęły mnie, toteż przeczytałam je bardzo szybko. Pomimo że trafiły do sklepów dobrych kilka lat temu, wciąż są bardzo poczytne. Można je wypożyczyć w szkolnej bibliotece. Zachęcam!!!
Poleca: Aleksandra Grzybek kl. IIa PG
„Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”
Książka Johna Ronalda Reuela Tolkiena jest pierwszą częścią cyklu „Władcy Pierścieni”, a zarazem kontynuacją książki pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Jest jedną z najbardziej znanych książek na świecie. Jeden z głównych bohaterów- hobbit Frodo otrzymuje od wuja Bilba, magiczny pierścień. Przypadkiem okazuje się, że pierścień to ten Jedyny, który rządzi wszystkimi Pierścieniami Władzy. Hobbit ma do wykonania bardzo ważne zadanie – musi zniszczyć ten „zły przedmiot”, który stanowi zagrożenie dla świata. Frodo wyrusza ze spokojnego, rodzinnego kraju Shire’u do Krainy Cienia – Mordoru. W bardzo niebezpiecznej podróży pomaga mu czarodziej Gandalf Szary, człowiek- Aragorn, hobbici – Sam, Peregrin i Meriadok, krasnolud Gimli, elfowie m.in. Elrond oraz Legolas. Cała akcja powieści rozgrywa się w magicznym świecie Śródziemia, w którym istnieją dobre i złe postacie. Akcja jest bardzo dynamiczna i żywa. Opisy kolejnych przygód są szegółowo przedstawione. Język nie jest do końca łatwy w czytaniu, gdyż występuje bardzo dużo różnych fikcyjnych nazw miast, krain, państw, rzek itp., ale dzięki temu można wyobrazić sobie świat , który stworzył Tolkien. Bohaterowie książki są przedstawieni w bardzo realistyczny sposób mimo iż większość z nich tak naprawdę nie istnieje (np. czarodzieje, elfowie, hobbici). Każdy z nich ma jakieś wady i zalety, w swoich czynach czasami mylą się lub podejmują zbyt pochopne decyzje.
W mojej opinii książka „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” jest warta przeczytania. Polecam ją każdemu, kto ma dużo wolnego czasu.
„Zołzunie'' Marta Fox
Książka jest bardzo ciekawa. Opowiada o Antoninie, czarnowłosej piętnastolatce, która pod koniec roku szkolnego przenosi się do nowej szkoły. Żyje według ściśle ustalonych zasad elegancji i taktu. Nie do końca jest sobą, przynajmniej nie przed osobami, których nie zna. Ksywkę ''Mamba'' nadały Antoninie trzy fałszywe, zołzowate ''przyjaciółki''. Polecam tę książkę, jest bardzo wciągająca. Zakończenie do własnej interpretacji .
Magda Pająk – kl. Ia PG
Poleca – Aleksandra Grzybek uczennica klasy III PG
"Jeżycjada”
„Jeżycjada” to tytuł cyklu powieści dla młodzieży, którego autorką jest Małgorzata Musierowicz. Seria składa się z 20 książek. Pierwsza, „Szósta klepka” została wydana w 1977r., a najnowsza, „Wnuczka do orzechów” w 2014r.
Główną rolę w tych książkach odgrywa rodzina Borejków, którą tworzą: Ignacy z żoną oraz ich córki z rodzinami ( Gabriela, Ida, Natalia i Patrycja). Każda książka jest poświęcona konkretnej postaci np. główną bohaterką „ Kwiata Kalafiora” jest Gabrysia Borejko, a z kolei w „ Opium w rosole” kluczowa postać to Janka Krechowicz, czyli Kreska. Akcja książek jest bardzo współczesna dotyczy m.in. problemów w rodzinie lub kłopotów z dorastaniem. Postacie są przedstawione w sposób realistyczny. Akcja poszczególnych części cyklu jest bardzo dynamiczna, mimo, iż obejmuje ona najwyżej kilka tygodni i przede wszystkim rozgrywa się w Poznaniu. W „ Jeżycjadzie” można także odnaleźć wiele rzeczywistych zdarzeń i miejsc m.in. ulica Roosvelta, przy której mieszkają Borejkowie.
Język książek jest łatwy w odbiorze. Czytając pierwsze powieści można się przenieść w czasy PRL-u.
Według mnie każda książka tego cyklu jest warta przeczytania.
Polecam - Ola
NOWOŚCI:
W bieżącym roku szkolnym zakupiliśmy do biblioteki szkolnej trochę nowych książek. Zapraszamy do lektury!
Dla najmłodszych czytelników:
Książki wspomagające naukę czytania:
Dla nieco starszych i zaawansowanych czytelników:
1 a | 1 b
2 a | 2 b
3
4 a | 4 b
5 a | 5 b
6
7 a | 7 b
8
grupa 3 - latków | grupa 4 - latków | grupa 5 - latków | oddział 0 A | oddział 0 B